1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Liječenje u inozemstvu na teret HZZO-a?

Liječenje u inozemstvu na teret HZZO-a?

Liječenje u inozemstvu na teret HZZO-a (Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje) postaje sve češća tema među građanima Hrvatske. Mnogi se pitaju pod kojim uvjetima mogu ostvariti pravo na financiranje zdravstvenih usluga izvan granica Republike Hrvatske, posebno kada je riječ o specijaliziranim tretmanima koji nisu dostupni unutar nacionalnog zdravstvenog sustava. U ovom članku razmotrit ćemo postupak, uvjete i mogućnosti koje HZZO nudi svojim osiguranicima.

U prvom redu, važno je naglasiti da HZZO pokriva troškove liječenja u inozemstvu samo u određenim situacijama. Osiguranici mogu zatražiti liječenje u inozemstvu ako takvo liječenje nije moguće obaviti unutar Hrvatske u razumnom roku ili ako specijalizirani tretman ne postoji u hrvatskim zdravstvenim ustanovama. Ovaj postupak može se odnositi na različite medicinske postupke, uključujući operacije, terapije ili rehabilitacije koje zahtijevaju visoku razinu stručnosti ili specifične tehnologije.

Da bi se ostvarilo pravo na liječenje u inozemstvu, potrebno je prvo zatražiti odobrenje od HZZO-a. Ovaj proces počinje podnošenjem zahtjeva koji uključuje medicinsku dokumentaciju koja potvrđuje potrebu za liječenjem u inozemstvu. Ova dokumentacija obično uključuje nalaze liječnika, preporuke specijalista, te eventualno i mišljenja konzultantskih timova. HZZO će zatim pregledati zahtjev i donijeti odluku o odobrenju ili odbijanju zahtjeva.

U slučaju da je zahtjev odobren, HZZO će korisniku omogućiti liječenje u odabranoj zdravstvenoj ustanovi u inozemstvu. Važno je napomenuti da osiguranici imaju mogućnost odabira između različitih zdravstvenih ustanova, ali moraju imati na umu da HZZO pokriva samo određene troškove. U tom smislu, korisnik bi trebao biti svjestan da bi mogao biti obavezan pokriti dio troškova samostalno, ovisno o vrsti liječenja i odabranoj ustanovi.

Troškovi liječenja u inozemstvu mogu se značajno razlikovati ovisno o zemlji i specijalizaciji. Na primjer, troškovi operacije srca mogu iznositi od 20.000 do 50.000 eura, dok bi rehabilitacija mogla koštati između 5.000 i 15.000 eura. HZZO pokriva samo dio tih troškova, a korisnici bi trebali biti spremni na dodatne troškove koji nisu pokriveni. Preporučuje se da se osiguranici prethodno informiraju o cijenama i mogućnostima u odabranoj ustanovi.

Osim toga, HZZO također nudi mogućnosti za liječenje u okviru europskog zdravstvenog sustava. Prema europskoj direktivi o prekograničnoj zdravstvenoj zaštiti, građani EU imaju pravo na liječenje u drugoj članici EU pod uvjetom da prethodno obavijeste svoju nacionalnu zdravstvenu instituciju. U tom slučaju, troškovi liječenja mogu se refundirati, ali samo do iznosa koji bi bio naplaćen za isto liječenje u zemlji osiguranja.

Za sve one koji razmišljaju o liječenju u inozemstvu, ključno je imati na umu da je svaki slučaj individualan i zahtijeva detaljno planiranje. Savjetuje se da se konzultiraju s liječnikom i stručnjacima za zdravstveno osiguranje kako bi se dobili svi relevantni podaci i savjeti. Također, korisnici bi trebali razmotriti mogućnost dodatnog privatnog zdravstvenog osiguranja kako bi pokrili troškove koji nisu uključeni u HZZO.

Zaključno, liječenje u inozemstvu na teret HZZO-a može biti opcija za mnoge pacijente koji traže kvalitetnu zdravstvenu skrb koja nije dostupna u Hrvatskoj. Međutim, važno je dobro se informirati i pripremiti, kako bi se osiguralo da sve ide glatko i bez nepotrebnih financijskih iznenađenja. Uz pravilan pristup i potrebnu dokumentaciju, liječenje u inozemstvu može postati stvarnost za mnoge pacijente u Hrvatskoj.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment