1. Početna
  2. Kuhanje & Recepti
  3. Lozovac: kako se pravi?

Lozovac: kako se pravi?

Rakija je tradicionalno alkoholno piće koje se u Hrvatskoj često proizvodi od grožđa, a posebno od loze. Ovaj proces ne samo da ima dugu povijest, već se i danas prakticira u mnogim domaćinstvima, posebno u ruralnim područjima. U ovom članku istražujemo kako se rakija pravi od loze, koji su ključni koraci u tom procesu, te koje su tajne za dobivanje vrhunske rakije.

Prvi korak u proizvodnji rakije od loze je berba grožđa. Berba se obično odvija u jesen kada su plodovi zreli. Odabir pravih sorti grožđa igra ključnu ulogu u konačnom okusu rakije. U Hrvatskoj su najpoznatije sorte za proizvodnju rakije Plavac mali, Graševina i Malvazija. Svaka od ovih sorti donosi svoj karakterističan okus i miris, koji će se kasnije odraziti na kvalitetu rakije.

Nakon berbe, grožđe se mora očistiti od peteljki i ostalih nečistoća. Ovaj korak je vrlo važan jer nečistoće mogu negativno utjecati na okus i kvalitetu rakije. Nakon čišćenja, grožđe se drobi kako bi se oslobodili sokovi. Ovaj postupak se može raditi ručno ili uz pomoć različitih strojeva, ovisno o količini grožđa koju obrađujemo.

Jednom kada je grožđe drobljeno, sljedeći korak je fermentacija. Fermentacija se odvija u posebnim spremnicima gdje se dodaju kvasci koji će pretvoriti šećere iz grožđa u alkohol. Ovaj proces može trajati od nekoliko dana do nekoliko tjedana, ovisno o temperaturi i uvjetima u kojima se fermentacija odvija. Tijekom fermentacije, važno je pratiti temperaturu i razinu šećera kako bi se osiguralo da proces ide glatko.

Nakon završetka fermentacije, dobiveni sadržaj se naziva ‘mlijeko’ ili ‘vino’. Ovaj proizvod se zatim prebacuje u destilacijski aparat. Destilacija je ključna faza u proizvodnji rakije jer se ovim postupkom odvajaju alkohol i arome od ostatka tekućine. Postoje različite metode destilacije, a najčešće korištene su frakcijska destilacija i kontinuirana destilacija. Ovisno o metodi, dobiva se različita kvaliteta rakije.

Prva frakcija koja se izdvaja tijekom destilacije zove se ‘glava’ i ona sadrži nezadovoljavajuće i potencijalno opasne tvari, poput metanola. Ove tvari se moraju odbaciti. Sljedeća frakcija koja se izdvaja je ‘srce’, koja je najvredniji dio rakije i sadrži željeni alkohol i arome. Na kraju, posljednji dio koji se izdvaja zove se ‘rep’, koji također može sadržavati neke nepoželjne tvari.

Nakon destilacije, rakija se mora ostaviti da odleži. Ovisno o željenoj kvaliteti i vrsti rakije, ovo razdoblje može trajati od nekoliko mjeseci do nekoliko godina. Tijekom odležavanja, rakija razvija svoj karakterističan okus i miris. Mnogi proizvođači rakije koriste drvene bačve za odležavanje, što dodatno obogaćuje njezin okus.

Na kraju, kada je rakija spremna, filtrira se i puni u boce. Prije konzumacije, preporučuje se da rakiju ostavite da odstoji još malo kako bi se svi okusi izbalansirali. Rakiju od loze najčešće se poslužuje kao aperitiv ili uz razna jela, a njezin okus može varirati od voćnog i svijetlog do bogatog i punog, ovisno o sorti grožđa i postupku proizvodnje.

U zaključku, proizvodnja rakije od loze je složen i umjetnički proces koji zahtijeva pažnju i strpljenje. Od berbe grožđa do destilacije i odležavanja, svaki korak je važan za dobivanje kvalitetnog proizvoda. Ako ste ikada razmišljali o izradi vlastite rakije, nadamo se da će vam ovaj vodič pomoći da započnete svoj put prema stvaranju savršene rakije od loze.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment