1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Može li doći do plodnosti u toku menstruacije?

Može li doći do plodnosti u toku menstruacije?

Plodnost i menstrualni ciklus su teme koje zanimaju mnoge žene, a često se javljaju i brojna pitanja u vezi s tim. Jedno od najčešćih pitanja jest može li doći do plodnosti tijekom menstruacije. Razumijevanje menstrualnog ciklusa i plodnosti ključno je za svaku ženu koja planira trudnoću ili želi izbjeći neplaniranu trudnoću.

Menstrualni ciklus sastoji se od nekoliko faza, koje obuhvaćaju menstruaciju, folikularnu fazu, ovulaciju i lutealnu fazu. Obično traje između 21 i 35 dana, a svaka žena ima svoj jedinstveni ciklus. Menstruacija obično traje između 3 i 7 dana, a tijekom tog razdoblja sluznica maternice se odbacuje ako nije došlo do oplodnje jajne stanice. U ovom periodu mnoge žene smatraju da su neplodne, no to nije uvijek slučaj.

U prosjeku, ovulacija se događa otprilike 14 dana prije početka sljedeće menstruacije. Jaje, koje se oslobađa iz jajnika, ima vrlo kratki životni vijek, obično između 12 i 24 sata. Međutim, spermatozoidi mogu preživjeti u ženskom reproduktivnom sustavu do 5 dana. To je ključno za razumijevanje plodnosti tijekom menstruacije.

Na primjer, ako žena ima kraći menstrualni ciklus, ovulacija može nastupiti ubrzo nakon menstruacije. Ako se menstruacija dogodi na kraju jednog ciklusa, a žena ovulira ubrzo nakon toga, postoji mogućnost da spermatozoidi, koji su preživjeli iz prethodnog spolnog odnosa, mogu oploditi jaje. To znači da, iako je menstruacija u tijeku, postoji mogućnost da dođe do oplodnje ako se spolni odnos dogodi na samom kraju menstruacije.

Osim toga, neki stručnjaci ističu da je tijekom menstruacije cerviks otvoreniji, što može olakšati prolaz spermatozoida. Iako je rizik od trudnoće manji tijekom menstruacije, nije nimalo beznačajan. Svaka žena bi trebala biti svjesna svojih plodnih dana i ciklusa kako bi bolje razumjela svoje tijelo i planirala potencijalnu trudnoću ili izbjegavanje iste.

Osim fizioloških aspekata, postoji i psihološka komponenta. Mnoge žene osjećaju manje straha od neplanirane trudnoće tijekom menstruacije, pa možda ne koriste zaštitu. Važno je napomenuti da, iako je rizik manji, on nije nepostojeći. Stoga, ako žena ne želi zatrudnjeti, preporučuje se korištenje kontracepcije tijekom cijelog menstrualnog ciklusa.

Drugi čimbenici koji mogu utjecati na plodnost tijekom menstruacije uključuju hormonalne promjene, stres, zdravstvene probleme i stil života. Na primjer, žene koje pate od hormonalnih poremećaja, poput policističnih jajnika, mogu imati neregularne cikluse i mogu ovulirati u različitim vremenskim okvirima, što dodatno komplicira situaciju. Također, stres može utjecati na hormone koji reguliraju ovulaciju, što može dovesti do nepredvidivih ciklusa.

Na kraju, važno je naglasiti da je svaka žena jedinstvena, a njezin menstrualni ciklus može varirati iz mjeseca u mjesec. Ako žena razmatra trudnoću ili ima pitanja o svojoj plodnosti, preporučuje se konzultacija s ginekologom ili stručnjakom za plodnost. Oni mogu pružiti dodatne informacije i savjete koji su prilagođeni individualnim potrebama i okolnostima.

U zaključku, iako je rizik od trudnoće tijekom menstruacije manji nego u drugim dijelovima menstrualnog ciklusa, on još uvijek postoji. Svijest o vlastitom tijelu i menstrualnom ciklusu ključna je za donošenje informiranih odluka o plodnosti i reproduktivnom zdravlju.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment