1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Može li se raditi papa test za vrijeme menstruacije?

Može li se raditi papa test za vrijeme menstruacije?

Papa test, poznat i kao Papanicolaou test, ključno je sredstvo za otkrivanje abnormalnosti u stanicama vrata maternice, a njegova redovita provedba može značajno smanjiti rizik od razvoja raka vrata maternice. Mnoge žene se pitaju je li u redu obaviti ovaj test tijekom menstruacije, a u ovom članku razjasnit ćemo to pitanje, kao i pružiti dodatne informacije o samom testu.

Prvo i osnovno, stručnjaci preporučuju da se papa test obavi izvan razdoblja menstruacije. To je zato što menstrualna krv može utjecati na rezultate testa, otežavajući liječniku da pravilno interpretira uzorak. Krv, sluz i drugi elementi prisutni u menstrualnoj tekućini mogu maskirati ili izmijeniti stanice koje se analiziraju, a to može dovesti do lažno negativnih ili lažno pozitivnih rezultata.

Osim toga, tijekom menstruacije, žene mogu osjećati nelagodu ili bol, što može dodatno otežati postupak. Papa test obično uključuje uzimanje uzorka stanica s vrata maternice, a taj postupak može biti manje ugodan kada je žena na menstruaciji. Iz tih razloga, mnoge klinike i ginekolozi preporučuju da se test obavi tjedan do dva nakon završetka menstruacije, kada je cerviks obično čistiji i uzorak je vjerojatno točniji.

Međutim, postoje situacije kada je potrebno obaviti papa test i tijekom menstruacije. Na primjer, ako žena ima neobične simptome, kao što su krvarenje između menstruacija ili bol tijekom spolnog odnosa, liječnik može preporučiti da se test napravi odmah, ne čekajući kraj menstrualnog ciklusa. U takvim slučajevima, rizik od nepreciznosti rezultata može se smatrati manjim od koristi koju bi test mogao donijeti u dijagnosticiranju potencijalnih problema.

Osim pitanja o menstruaciji, važno je napomenuti i druge aspekte vezane uz papa test. Preporučuje se da žene započnu s redovitim testiranjem nakon što postanu spolno aktivne, a najkasnije do 21. godine života. Test se obično provodi svake tri godine, ali nakon 30. godine, žene mogu imati opciju kombinirati papa test s HPV testiranjem, što može produžiti interval na pet godina ako su rezultati normalni.

Važno je također napomenuti da papa test nije dijagnostički alat za rak, već sredstvo za otkrivanje promjena koje bi mogle ukazivati na potencijalne probleme. Ako se u uzorku pronađu abnormalne stanice, liječnik će preporučiti dodatne pretrage kako bi se utvrdilo o čemu se radi.

Žene često imaju mnoga pitanja i nedoumice o tome kako se pripremiti za papa test. Preporučuje se izbjegavanje spolnih odnosa, vaginalnih tuševa i korištenja tampona barem 48 sati prije testa kako bi se osigurao čist uzorak. Također, važno je obavijestiti liječnika o svim lijekovima koji se uzimaju, kao i o svim zdravstvenim problemima koji se mogu povezati s reproduktivnim zdravljem.

Na kraju, važno je napomenuti da je prevencija ključna kada je u pitanju zdravlje žena. Redovito obavljanje papa testa može pomoći u ranom otkrivanju promjena koje bi mogle dovesti do raka vrata maternice. Razgovarajte sa svojim liječnikom o najboljem vremenu za obavljanje testa i ne zaboravite obavijestiti ih ako imate bilo kakve sumnje ili pitanja.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment