1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Može li turska kafa utjecati na razinu holesterola?

Može li turska kafa utjecati na razinu holesterola?

Turska kafa, poznata po svom specifičnom načinu pripreme i bogatom okusu, jedan je od najomiljenijih napitaka u mnogim kulturama, posebno na Balkanu i Bliskom Istoku. Njena priprema uključuje fino mljevenu kavu koja se kuha s vodom, a često i sa šećerom, u malom lončiću koji se naziva džezva. No, osim što je užitak za nepce, mnoge ljubitelje ovog napitka zanima kakav učinak ona ima na zdravlje, posebno na razinu holesterola u krvi.

Holesterol je masna tvar koja se nalazi u svakoj stanici tijela i ima ključnu ulogu u stvaranju hormona, vitamina D i žučnih kiselina koje su potrebne za probavu. Međutim, visoka razina holesterola u krvi može dovesti do različitih zdravstvenih problema, uključujući srčane bolesti i moždani udar. Postoje dva glavna tipa holesterola: LDL (loš) i HDL (dobar). LDL holesterol može se nakupiti u zidovima arterija, dok HDL pomaže u uklanjanju viška holesterola iz tijela.

Turska kafa, kao i drugi oblici kave, sadrži kofein, antioksidanse i druge kemijske spojeve koji mogu imati različite učinke na zdravlje. Istraživanja su pokazala da umjereno konzumiranje kave može pozitivno utjecati na razinu HDL holesterola. U nekim studijama, sudionici koji su redovito pili kavu imali su višu razinu HDL holesterola, što može smanjiti rizik od srčanih bolesti.

S druge strane, prekomjerno konzumiranje kave može dovesti do povišenja razine LDL holesterola. Ovo je posebno važno za one koji piju tursku kafu koja sadrži više ulja i nečistoća zbog načina pripreme. Turska kafa, koja se ne filtrira, zadržava više tvari koje mogu utjecati na razinu kolesterola. U tom smislu, ako volite piti tursku kafu, važno je konzumirati je umjereno i biti svjestan drugih prehrambenih izbora koji također utječu na razinu kolesterola.

Osim toga, način na koji konzumiramo tursku kafu može igrati važnu ulogu. Ako dodajete šećer ili mlijeko, to može dodatno povećati unos kalorija i zasićenih masti, što može negativno utjecati na razinu kolesterola. Preporuča se koristiti prirodne zaslađivače ili piti kafu bez dodataka kako bi se smanjio rizik od povećanja razine LDL holesterola.

Osim samog napitka, važno je razmotriti cjelokupni stil života. Fizička aktivnost, zdrava prehrana bogata voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama i zdravim mastima, poput onih iz ribe i orašastih plodova, može značajno poboljšati razinu holesterola. Također, redovito praćenje razine kolesterola u krvi može vam pomoći da prepoznate promjene i prilagodite prehranu i stil života prema potrebama.

U zaključku, turska kafa može imati i pozitivne i negativne učinke na razinu holesterola, ovisno o količini koju konzumirate i načinu na koji je pripremate. Umjerenost je ključ, a uz zdravu prehranu i aktivan način života, možete uživati u ovom ukusnom napitku bez straha za svoje zdravlje. Ako imate specifične zdravstvene probleme ili sumnje, uvijek je najbolje konzultirati se s liječnikom ili nutricionistom kako biste dobili personalizirane savjete koji odgovaraju vašim potrebama.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment