1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Mršavljenje dojenčadi?

Mršavljenje dojenčadi?

Gubitak na težini kod novorođenčadi često može biti izvor zabrinutosti za novopečene roditelje, a s razlogom. Kada se dijete rodi, prirodno je da izgubi dio svoje težine tijekom prvih nekoliko dana. To se obično događa zbog nekoliko faktora, uključujući gubitak viška tekućine, promjenu u prehrani i prilagodbu na vanjski svijet. Međutim, važno je razumjeti kada gubitak težine postaje problem i što roditelji mogu učiniti kako bi podržali zdravlje svog novorođenčeta.

U prvim danima nakon rođenja, novorođenčad može izgubiti između 5% do 10% svoje tjelesne težine. Ovaj gubitak težine obično je normalan i očekivan. Tijekom prvog tjedna, beba će se prilagoditi novom okruženju i početi se hraniti majčinim mlijekom ili formulama, što će joj pomoći da povrati izgubljenu težinu. U pravilu, većina novorođenčadi počinje vraćati svoju težinu unutar tjedan dana od rođenja.

Međutim, ako se gubitak težine nastavi ili ako beba ne dobiva na težini kako bi trebala, to može ukazivati na potencijalne probleme. Neki od uzroka koji mogu dovesti do prekomjernog gubitka težine uključuju nedovoljno hranjenje, poteškoće u dojenju, zdravstvene probleme poput infekcija ili problema s probavom. Važno je da roditelji prate težinu svoje bebe i konzultiraju se s pedijatrom ako primijete bilo kakve zabrinjavajuće znakove.

Jedan od ključnih savjeta za roditelje je da redovito mjere težinu svoje bebe. Pedijatri obično preporučuju da se težina novorođenčeta prati tijekom redovitih pregleda, koji se obavljaju u prvim mjesecima života. Ako primijetite da vaša beba ne dobiva na težini ili gubi više od očekivanog postotka, važno je konzultirati se s liječnikom. Liječnici mogu provesti procjenu i odrediti jesu li potrebni dodatni testovi ili intervencije.

Osim praćenja težine, roditelji bi trebali obratiti pažnju na druge indikatore zdravlja svoje bebe. To uključuje praćenje broja pelena koje beba puni, što može biti pokazatelj da li prima dovoljno mlijeka. Novorođenčad bi trebala imati najmanje 6 do 8 mokrih pelena dnevno i najmanje 3 do 4 pelene s mekom stolicom. Ako primijetite da je broj pelena manji ili da beba izgleda dehidrirano, obavezno se obratite liječniku.

Kada je u pitanju dojenje, važno je da majke budu svjesne tehnika dojenja i da se osjećaju podržano. Ponekad, problemi s dojenjem mogu uzrokovati da beba ne dobiva dovoljno mlijeka. Savjetovanje s savjetnikom za dojenje može pomoći u rješavanju ovih problema. Također, ako dojite, važno je da se pobrinete da vaša prehrana bude uravnotežena i da unosite dovoljno tekućine kako biste osigurali dobar protok mlijeka.

Za roditelje koji koriste formule, važno je pridržavati se uputa o pripremi i količini mlijeka koje beba treba primiti. Uvijek se posavjetujte s pedijatrom o tome koja vrsta formule je najbolja za vašu bebu i koliko bi trebala jesti. Preporučuje se da se novorođenčadi hrane na zahtjev, što znači da bi trebali jesti kad god pokažu znakove gladi.

U zaključku, gubitak na težini kod novorođenčadi može biti normalan proces, ali je važno pratiti težinu i opće zdravstveno stanje bebe. Roditelji trebaju biti proaktivni i tražiti pomoć kada primijete bilo kakve zabrinjavajuće znakove. Uz pravu podršku i informiranost, većina novorođenčadi uspješno će dobiti na težini i napredovati u svom razvoju. Osiguranje zdravih prehrambenih navika, redovito praćenje težine i konzultacije s pedijatrom ključni su za zdravlje novorođenčeta.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment