Tetovaže su od davnina prisutne u raznim kulturama diljem svijeta, a njihova simbolika i značenje često variraju. U islamu, međutim, tetovaže su tema koja izaziva mnoge rasprave i kontroverze. Ovo je posebno zanimljivo pitanje kada se uzme u obzir kako se muslimani odnose prema tijelu, umjetnosti i vjeri.
Prema većini islamskih učenjaka, tetovaže su zabranjene (haram) zbog nekoliko razloga. Prvo, smatra se da tetoviranje modificira Božje stvaranje, što je protivno učenju islama. U Kur’anu se izričito ne spominju tetovaže, ali postoje hadisi (izreke i postupci proroka Muhameda) koji ukazuju na to da je tetoviranje strogo zabranjeno. U jednom od hadisa, prorok Muhamed je rekao: “Proklet bio onaj tko tetovira i onaj tko se tetovira.” Ova izreka često se citira kao temelj za zabranu tetovaža u islamu.
Osim vjerskog aspekta, postoji i kulturni kontekst koji utječe na percepciju tetovaža među muslimanima. U mnogim muslimanskim zemljama, tetovaže se često povezuju s subkulturama i životnim stilovima koji su u suprotnosti s tradicionalnim vrijednostima. Stoga, osobe koje se odluče za tetoviranje mogu se suočiti s osudom društva i obitelji, što može utjecati na njihovu odluku.
Ipak, postoje i muslimani koji se odlučuju na tetoviranje, često birajući simbole koji imaju posebno značenje za njih ili koji su povezani s njihovom vjerom. U tim slučajevima, tetovaže mogu sadržavati arapske natpise, kur’anske ajete ili simbole koji predstavljaju duhovne uvjerenja. Ovi pojedinci često naglašavaju da su njihovi motivi za tetoviranje povezani s osobnim iskustvima ili umjetničkim izražavanjem, a ne s odbacivanjem vjerskih vrijednosti.
Njega tetovaža postaje još jedan važan aspekt za razmatranje, posebno za one koji su se odlučili na ovaj oblik umjetnosti. Nakon tetoviranja, važno je pravilno se brinuti o koži kako bi se izbjegle infekcije i osigurala dugotrajnost tetovaže. Njega tetovaža uključuje nekoliko ključnih koraka. Prvo, važno je slušati upute tetovatora koji će savjetovati kako postupiti u prvim danima nakon tetoviranja. Obično se preporučuje da se tetovaža drži suhom i čistom, te da se izbjegava izlaganje suncu, kupke ili bazene.
Kada se tetovaža počne zacjeljivati, može doći do svrbeža i ljuskanja. Važno je ne čeprkati tetovažu, jer to može uzrokovati oštećenje boje i povećati rizik od infekcije. Umjesto toga, preporučuje se korištenje hidratantnih krema koje su pogodne za osjetljivu kožu, kako bi se održala vlažnost i potaknulo pravilno zacjeljivanje.
Nakon što se tetovaža potpuno zaliječi, njegu treba nastaviti redovitim hidratiziranjem i zaštitom od sunca. UV zrake mogu izblijediti boje i uzrokovati da tetovaža izgleda starije nego što jest. Stoga je preporučljivo koristiti kremu za sunčanje s visokim faktorom zaštite (SPF) kada se izlažete suncu. Također, tetovaže bi se trebale izbjegavati izlaganju jakim kemikalijama, kao što su sredstva za čišćenje ili klorirane vode.
U zaključku, iako je tetoviranje u islamu predmet kontroverzi, pitanje njege tetovaža ostaje važno za one koji su se odlučili na ovaj oblik umjetničkog izražavanja. Pravilna njega tetovaža može osigurati da one ostanu lijepe i izražajne kroz vrijeme, bez obzira na vjerske norme i osobna uvjerenja. Za one koji se bore s odabirom između vjere i želje za tetovažom, važno je razmotriti osobne vrijednosti i uvjerenja, te se posavjetovati s pouzdanim izvorima kako bi donijeli informiranu odluku.