1. Početna
  2. Tehnologija & Gadgeti
  3. Povijest interneta: Kako je sve počelo?

Povijest interneta: Kako je sve počelo?

Povijest interneta fascinantna je priča o inovacijama, tehnologiji i ljudskoj kreativnosti. Internet, kakav danas poznajemo, rezultat je desetljeća razvoja i istraživanja. Njegovi korijeni sežu u 1960-e godine, kada su znanstvenici i inženjeri počeli razvijati prve koncepte povezivanja računala. Jedan od najvažnijih koraka u tom procesu bio je razvoj ARPANET-a, projekta koji je financirala američka vlada kroz Agenciju za napredne istraživačke projekte (ARPA). ARPANET je omogućio povezivanje nekoliko računala u različitim dijelovima Sjedinjenih Američkih Država, a prvi put su se međusobno povezala 1969. godine.

Ubrzo nakon toga, 1970-ih, pojavili su se prvi protokoli za prijenos podataka, uključujući TCP/IP. Ovaj protokol omogućio je različitim računalnim mrežama da komuniciraju jedna s drugom, čime je postavljen temelj za današnji internet. Godine 1983. TCP/IP postaje standardni protokol za ARPANET, što označava početak moderne ere interneta. U tom razdoblju, mreža se širi izvan akademskih i vladinih krugova i počinje privlačiti pozornost privatnog sektora.

Osamdesetih godina, stvaranje domene .com i drugih domena dovelo je do komercijalizacije interneta. U to vrijeme, kompanije su počele prepoznavati potencijal interneta kao alata za poslovanje i marketing. Prvi web preglednik, WorldWideWeb, izumljen je 1990. godine od strane Tima Berners-Leea, što je omogućilo korisnicima da pregledavaju informacije na mreži na jednostavan način. Ova inovacija otvorila je vrata za razvoj web stranica i online sadržaja, čime je internet postao dostupniji široj javnosti.

1993. godina obilježava stvaranje prvog grafičkog web preglednika, Mosaic, koji je dodatno popularizirao internet. S pojavom interneta, razvijaju se i nove poslovne prilike. E-trgovina počinje rasti, a mnoge kompanije, poput Amazona i eBaya, osnivaju se tijekom sredine 1990-ih. U ovom razdoblju, internet postaje sveprisutniji u svakodnevnom životu, a korisnici počinju koristiti mrežu za komunikaciju, informiranje i zabavu.

Početkom 2000-ih, internet je doživio novu transformaciju s pojavom društvenih mreža. Platforme poput Facebooka, Twittera i YouTubea omogućile su korisnicima da dijele sadržaj, povezuju se s drugim ljudima i izražavaju svoje mišljenje na globalnoj razini. Ove promjene su revolucionirale način na koji ljudi komuniciraju i dijele informacije, stvarajući novu kulturu povezivanja i interakcije.

Danas, internet je neizostavan dio svakodnevnog života. Od online bankarstva do društvenih mreža, internet je postao ključni alat za poslovanje, obrazovanje i zabavu. Međutim, s rastom interneta dolaze i izazovi, poput pitanja privatnosti, sigurnosti i dezinformacija. U ovom digitalnom dobu, važno je razumjeti ne samo povijest interneta, već i njegove utjecaje na društvo.

Zaključno, povijest interneta je priča o inovacijama i ljudskoj mašti. Od skromnih početaka s ARPANET-om do današnjeg dana kada je internet postao vitalna infrastruktura za cijeli svijet, njegov razvoj pokazuje kako tehnologija može promijeniti način na koji živimo, radimo i komuniciramo. S obzirom na brzinu promjena u tehnološkom svijetu, sigurno je da nas čekaju još uzbudljive inovacije u budućnosti.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment