1. Početna
  2. Edukacija & Učenje
  3. Povijest Izraela i Palestine: Kako su se oblikovali sukobi i identiteti?

Povijest Izraela i Palestine: Kako su se oblikovali sukobi i identiteti?

Povijest Izraela i Palestine duboko je ukorijenjena u kompleksnim odnosima, sukobima i kulturnim identitetima koji su se razvijali tijekom stoljeća. Ova regija, koja se često naziva Svetom zemljom, bila je svjedokom brojnih povijesnih događaja koji su oblikovali ne samo lokalne zajednice već i globalnu politiku.

Povijest ovog područja može se pratiti unatrag tisućama godina. U antičko doba, ova regija bila je dom mnogim civilizacijama, uključujući Hebreje, Feničane, Rimljane i Arabe. Izraelci su se prvi put naselili u ovoj regiji oko 1200. godine prije Krista, uspostavljajući kraljevstva koja su kasnije postala poznata kao Kraljevstvo Izrael i Kraljevstvo Judeja. Tijekom stoljeća, ova područja bila su pod vlašću različitih imperija, uključujući Rimsku, Bizantsku i Osmansku. Svaka od ovih vlasti ostavila je svoj trag na kulturi, religiji i društvenim strukturama ovog područja.

U 19. stoljeću, s usponom nacionalizma i kolonijalizma, počinje se oblikovati moderno shvaćanje izraelsko-palestinskog sukoba. Židovski nacionalni pokret, poznat kao cionizam, nastao je kao odgovor na progon Židova u Europi i težnju za uspostavljanjem nacionalne države u povijesnoj domovini. U isto vrijeme, arapsko stanovništvo Palestine također je razvijalo svoj nacionalni identitet, što je dovelo do sukoba interesa između dviju zajednica.

Ključni trenutak u ovoj povijesti dogodio se nakon Prvog svjetskog rata, kada je Velika Britanija preuzela kontrolu nad Palestinom. Balfourova deklaracija iz 1917. godine, koja je podržavala uspostavu „nacionalnog doma za Židove“ u Palestini, dodatno je pogoršala napetosti između Židova i Arapa. Tijekom 1920-ih i 1930-ih, nasilni sukobi između ovih dviju zajednica postali su sve učestaliji, što je dovelo do britanske odluke da ograniči židovsko naseljavanje u regiji.

Nakon Drugog svjetskog rata i Holokausta, međunarodna zajednica sve je više podržavala cionističke težnje, što je kulminiralo usvajanjem Plana podjele Ujedinjenih naroda 1947. godine. Ovaj plan predviđao je podjelu Palestine na židovsku i arapsku državu, no arapske zemlje su odbile ovaj plan, što je dovelo do rata 1948. godine. Nakon rata, Izrael je proglasio neovisnost, a mnogi Arapi su napustili svoje domove, što je rezultiralo stvaranjem izbjegličke krize koja traje do danas.

U narednim desetljećima, sukobi su se nastavili, uključujući Šestodnevni rat 1967. godine, kada je Izrael zauzeo Zapadnu obalu, Istočni Jeruzalem i Gazu. Ove teritorijalne promjene dodatno su zakomplicirale situaciju, dok su arapski narodi nastavili tražiti neovisnost i pravo na samoopredjeljenje. Pojava palestinskog pokreta otpora, predvođenog Organizacijom za oslobođenje Palestine (OOP), dodatno je doprinijela složenosti sukoba.

Osamdesetih godina prošlog stoljeća, tijekom prva intifada, Palestinci su organizirali masovne prosvjede protiv izraelske okupacije, što je privuklo međunarodnu pažnju na njihov položaj. Iako su 1993. godine potpisani Osloški sporazumi, koji su predviđali uspostavu palestinske autonomije, sukobi su se nastavili, a mirni procesi često su bili prekinuti nasiljem i političkim previranjima.

U današnje vrijeme, situacija u Izraelu i Palestini ostaje napeta. Problemi kao što su izgradnja naselja, sigurnosna pitanja i politička fragmentacija unutar palestinske zajednice otežavaju postizanje trajnog mira. Mnogi analitičari vjeruju da je potrebno pronaći održivo rješenje koje će zadovoljiti potrebe i želje obje strane kako bi se okončao ovaj dugotrajni sukob.

U zaključku, povijest Izraela i Palestine je kompleksna i duboko ukorijenjena u sukobima koji su oblikovali identitete i političke narative obje zajednice. Razumijevanje ove povijesti ključno je za pronalaženje rješenja koja će omogućiti miran suživot i prosperitet za sve ljude koji žive u ovoj regiji.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment