1. Početna
  2. Kuhanje & Recepti
  3. Proizvodnja mesa u Hrvatskoj: Kako se razvija i koji su izazovi?

Proizvodnja mesa u Hrvatskoj: Kako se razvija i koji su izazovi?

Proizvodnja mesa u Hrvatskoj ima dugu tradiciju koja seže unatrag stoljećima. Ova djelatnost ne samo da je važna za prehrambenu industriju, već također igra ključnu ulogu u gospodarstvu zemlje. U ovom članku istražit ćemo trenutnu situaciju u proizvodnji mesa u Hrvatskoj, izazove s kojima se suočava ova industrija, te mogućnosti za daljnji razvoj.

Hrvatska se može pohvaliti bogatom tradicijom stočarstva, osobito u proizvodnji svinjetine, govedine i peradi. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, proizvodnja mesa u Hrvatskoj u posljednjih nekoliko godina bilježi lagani porast, ali i dalje postoje značajni izazovi koji utječu na ovu granu. U 2022. godini, ukupna proizvodnja mesa iznosila je oko 180.000 tona, a svinjetina čini najveći udio u toj proizvodnji, dok govedina i perad slijede kao značajne kategorije.

Jedan od glavnih izazova s kojima se suočava hrvatska proizvodnja mesa jest konkurencija iz inozemstva. Uvoz mesa, osobito iz drugih europskih zemalja, često je jeftiniji zbog većih proizvodnih kapaciteta i nižih troškova. To stavlja domaće proizvođače u nepovoljan položaj, jer se suočavaju s pritiskom da snižavaju cijene kako bi ostali konkurentni. Cijena svježeg mesa na hrvatskom tržištu varira, ali prosječna cijena svinjetine iznosi oko 5,50 eura po kilogramu, dok je govedina nešto skuplja, s cijenama koje se kreću od 8 do 12 eura po kilogramu, ovisno o kvaliteti i vrsti mesa.

Osim konkurencije, još jedan važan problem je i nedostatak radne snage u sektoru. Mnogi mladi ljudi ne žele raditi u stočarstvu zbog teških uvjeta rada i niskih plaća. Ovaj fenomen rezultira smanjenjem broja farmi i stočarskih gospodarstava, što dodatno otežava održavanje proizvodnje na zadovoljavajućoj razini. Kako bi se potaknula proizvodnja, potrebno je osigurati bolje uvjete rada i plaće za radnike u ovom sektoru, ali i poticati mlade na ulazak u stočarsku industriju.

Osim ekonomskih izazova, proizvodnja mesa u Hrvatskoj također se suočava s ekološkim pitanjima. Održiva proizvodnja mesa postaje sve važnija tema, a proizvođači se moraju prilagoditi novim standardima i zahtjevima potrošača. Potražnja za ekološki uzgojenim mesom raste, a mnogi potrošači su spremni platiti više za proizvode koji su proizvedeni na održiv način. To otvara nove mogućnosti za hrvatske proizvođače mesa koji žele diversificirati svoju ponudu i odgovoriti na trendove tržišta.

Kako bi se povećala konkurentnost na tržištu, hrvatski proizvođači mesa trebaju ulagati u modernizaciju svojih farmi i proizvodnih procesa. To uključuje korištenje novih tehnologija, poboljšanje uvjeta za životinje, te implementaciju boljih praksi u uzgoju i proizvodnji. Europska unija nudi razne poticaje i subvencije za poljoprivrednike koji žele unaprijediti svoje poslovanje, što može biti značajna pomoć hrvatskim proizvođačima mesa.

Uz sve izazove, postoji i mnogo prilika za razvoj. Hrvatska ima potencijal za proizvodnju visokokvalitetnog mesa koje može zadovoljiti domaće i inozemne tržišne potrebe. Korištenjem lokalnih resursa i tradicija, hrvatski proizvođači mogu stvoriti jedinstvene proizvode koji će privući pažnju potrošača. Također, jačanje suradnje između proizvođača, akademskih institucija i vlade može pomoći u razvoju inovativnih rješenja i strategija za budućnost ove industrije.

U zaključku, proizvodnja mesa u Hrvatskoj suočava se s brojnim izazovima, ali također pruža i značajne mogućnosti za razvoj. Potrebno je raditi na poboljšanju konkurentnosti, održivosti i kvalitete proizvoda kako bi se osiguralo da ova industrija ostane vitalna i uspješna u budućnosti. Ulaganjem u nove tehnologije i edukaciju radne snage, Hrvatska može postati lider u proizvodnji mesa u regiji, nudeći potrošačima proizvode koji su ne samo ukusni, već i ekološki prihvatljivi.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment