Kralj Aleksandar Prvi, poznat i kao Kralj Aleksandar I Karađorđević, bio je jedan od najznačajnijih vladara Kraljevine Jugoslavije, koja je postojala između dva svjetska rata. Njegova vladavina od 1921. do 1934. godine bila je obilježena brojnim političkim i društvenim promjenama, a među njima i raspored zvona u gradovima i selima diljem Kraljevine. Ova zvona nisu služila samo kao instrumenti za označavanje vremena, već su imala duboko simboličko značenje za zajednicu.
Zvona su od davnina bila važan dio svakodnevnog života u Hrvatskoj i drugim dijelovima bivše Jugoslavije. Ona su označavala početak i kraj radnog dana, vrijeme za molitvu, kao i razne javne događaje. Tijekom vladavine kralja Aleksandra, posebno je naglašena važnost ovih zvona kao simbola jedinstva i nacionalne svijesti. Raspored zvona u gradovima poput Zagreba, Beograda i drugih, bio je dio šireg plana za modernizaciju i povezivanje različitih dijelova Kraljevine.
Kralj Aleksandar Prvi bio je poznat po svojoj želji da ujedini različite etničke skupine unutar Kraljevine Jugoslavije, a zvona su postala jedan od načina za promicanje tog jedinstva. U mnogim gradovima, zvona su se koristila za organizaciju zajedničkih događanja, poput festivala, sajmova i drugih društvenih okupljanja. Tim putem, kralj je nastojao potaknuti osjećaj zajedništva među građanima.
Jedan od najpoznatijih primjera rasporeda zvona tijekom vladavine kralja Aleksandra jest zvonik katedrale sv. Stjepana u Zagrebu. Ova katedrala, koja datira iz srednjeg vijeka, imala je zvona koja su se čula daleko u okolici. Kralj je poticao obnovu i održavanje ovih zvonika kako bi se osigurala njihova funkcija u životu grada. Zvona su tako postala simbol otpora i nade, posebno u teškim vremenima.
Osim vjerskih i društvenih funkcija, zvona su imala i svoju ulogu u vojnim i političkim pitanjima. Tijekom raznih kriza, poput političkih previranja ili rata, zvona su se koristila za signaliziranje opasnosti. U nekim slučajevima, zvonjenje je označavalo poziv građanima na okupljanje i pripremu za obranu. Ova praksa bila je posebno važna tijekom Prvog i Drugog svjetskog rata, kada su građani često morali biti spremni na iznenadne napade ili evakuacije.
Raspored zvona nije bio jedinstven samo za Hrvatsku. U cijeloj Kraljevini Jugoslaviji, razni gradovi i sela razvijali su svoje specifične prakse zvonjenja. Na primjer, u nekim mjestima zvona su se koristila za pozivanje na sastanke lokalnih zajednica, dok su u drugima označavala vrijeme za poljoprivredne aktivnosti. Ove lokalne tradicije doprinijele su bogatoj kulturnoj baštini zemlje i održale su se unatoč političkim promjenama koje su uslijedile nakon kraljeve smrti.
Nažalost, nakon Drugog svjetskog rata i uspostave socijalističkog režima, mnoge od ovih tradicija su zaboravljene ili zamijenjene novim oblicima organizacije društvenog života. Ipak, zvona i dalje ostaju važan simbol hrvatske kulture i identiteta. Danas se u mnogim gradovima održavaju manifestacije posvećene zvonima, a umjetnici i povjesničari istražuju njihovu ulogu u oblikovanju hrvatske povijesti.
U suvremenom svijetu, zvona kralja Aleksandra Prvog i njihova povijest služe kao podsjetnik na važnost zajedništva i identiteta. Raspored zvona, koji je nekada bio dio svakodnevnog života, danas se može smatrati kulturnim nasljeđem koje valja čuvati i prenositi na buduće generacije.