Branimir Nestorović, istaknuti hrvatski liječnik i stručnjak u području pedijatrije, često izaziva pažnju svojim kontroverznim izjavama i stavovima o zdravlju, medicini i društvenim pitanjima. U ovom intervjuu, Nestorović dijeli svoje mišljenje o aktualnim zdravstvenim temama, kao i o izazovima s kojima se suočava zdravstveni sustav u Hrvatskoj.
Nestorović započinje razgovor govoreći o tome koliko je važno razumjeti osnovne principe zdravlja i prevencije. ‘Zdravlje nije samo odsustvo bolesti’, objašnjava on. ‘To je kompleksan sustav u kojem igraju ulogu genetika, okoliš, način života i prehrana. Naša svakodnevna odluka o tome što jedemo, kako se krećemo i koliko se brinemo o sebi direktno utječe na naše zdravlje.’ Ovdje se Nestorović osvrće na važnost edukacije i svijesti o zdravlju među građanstvom, naglašavajući potrebu za jačanjem preventivnih mjera.
U nastavku intervjua, Nestorović se bavi pitanjem cijepljenja, koje je u posljednjih nekoliko godina postalo tema brojnih rasprava. ‘Cijepljenje je jedan od najvećih dostignuća moderne medicine’, tvrdi on. ‘Ono nas štiti od brojnih smrtonosnih bolesti i ključno je za očuvanje javnog zdravlja. Nažalost, svjedočimo porastu antivakserskog pokreta koji može imati katastrofalne posljedice po zdravlje naše djece.’ Ovaj stav potkrijepljuje podacima iz studija koji pokazuju da je cijepljenje značajno smanjilo incidenciju mnogih bolesti, poput ospica i difterije.
Osim cijepljenja, Nestorović se osvrće i na važnost mentalnog zdravlja. ‘Mentalno zdravlje je jednako važno kao i fizičko zdravlje’, ističe on. ‘U današnje vrijeme, kada se suočavamo s brojnim stresorima, važno je prepoznati simptome mentalnih poremećaja i tražiti pomoć. Društvo mora prestati stigmatizirati osobe koje se bore s mentalnim zdravljem.’ Ove riječi odražavaju njegovu predanost promicanju holističkog pristupa zdravlju koji uključuje i fizičke i psihičke aspekte.
Nestorović također komentira trenutnu situaciju u hrvatskom zdravstvenom sustavu. ‘Sustav se suočava s brojnim izazovima, uključujući nedostatak medicinskog osoblja, zastarjelu infrastrukturu i financijske pritiske’, kaže on. ‘No, unatoč tome, postoje i pozitivni pomaci. Mnogi liječnici i medicinske sestre predano rade na unapređenju kvalitete usluge i brige za pacijente.’ Njegov optimizam o budućnosti hrvatskog zdravstva ohrabruje, ali i poziva na akciju kako bi se ti izazovi prevladali.
U razgovoru se dotaknuo i važnosti pravilne prehrane, te je naglasio kako bi se trebali okrenuti lokalnim i sezonskim namirnicama. ‘Naša prehrana trebala bi biti raznolika i bogata vitaminima i mineralima’, savjetuje Nestorović. ‘Jednostavne promjene u prehrambenim navikama mogu donijeti velike koristi za zdravlje.’ On preporučuje da se više konzumiraju voće i povrće, dok bi se brza hrana i procesirana jela trebala svesti na minimum.
Na kraju, Nestorović se osvrće na važnost zajednice i podrške. ‘Svi mi imamo ulogu u stvaranju zdravijeg društva. Zajedno možemo raditi na podizanju svijesti o zdravlju i promicanju zdravih životnih stilova’, zaključuje on. Njegova poruka je jasna – zdravlje je odgovornost svih nas, a promjene počinju na individualnoj razini.