Anemija je stanje koje se karakterizira smanjenjem broja crvenih krvnih stanica ili smanjenjem razine hemoglobina u krvi. Hemoglobin je protein koji se nalazi unutar crvenih krvnih stanica i odgovoran je za transport kisika iz pluća do svih dijelova tijela. Kada razina hemoglobina padne ispod normalnih vrijednosti, tijelo ne može učinkovito transportirati kisik, što može uzrokovati različite simptome i zdravstvene probleme.
Postoji nekoliko vrsta anemije, a najčešće vrste uključuju anemiju uzrokovanu nedostatkom željeza, vitaminom B12 ili folnom kiselinom, kao i anemiju koja se javlja uslijed kroničnih bolesti ili genetskih poremećaja. Anemija uzrokovana nedostatkom željeza je najraširenija i najčešće se javlja zbog nedostatka željeza u prehrani, gubitka krvi ili povećane potražnje za željezom tijekom trudnoće ili rasta.
Simptomi anemije mogu varirati ovisno o težini stanja i brzini razvoja. Mnogi ljudi s blagom anemijom možda neće imati nikakve simptome, dok težih oblika mogu uzrokovati umor, slabost, blijedu kožu, vrtoglavicu, ubrzan rad srca i poteškoće s koncentracijom. U nekim slučajevima, anemija može dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih problema, poput srčanih bolesti ili problema s razvojem kod djece.
Da bi se dijagnosticirala anemija, liječnik obično provodi krvne pretrage koje mjere razinu hemoglobina, broj crvenih krvnih stanica i druge važne pokazatelje. Nakon dijagnoze, liječenje anemije ovisi o uzroku. U slučajevima anemije uzrokovane nedostatkom željeza, liječenje često uključuje dodatke željeza u obliku tableta ili injekcija, kao i promjene u prehrani kako bi se povećao unos željeza. Hrana bogata željezom uključuje crveno meso, perad, ribu, mahunarke, tamnozeleno povrće i suho voće.
Anemija uzrokovana nedostatkom vitamina B12 ili folne kiseline može se liječiti dodatcima ovih vitamina, a ponekad i promjenama u prehrani. Osobe koje pate od anemije zbog kroničnih bolesti mogu zahtijevati liječenje osnovnog stanja kako bi se poboljšala proizvodnja crvenih krvnih stanica. U nekim slučajevima, kao što su teže oblike anemije, može biti potrebno transfuziju krvi ili druge specijalizirane tretmane.
Važno je napomenuti da je prevencija anemije također ključna, a to se može postići uravnoteženom prehranom koja uključuje dovoljne količine željeza, vitamina B12 i folne kiseline. Redoviti liječnički pregledi također mogu pomoći u ranom otkrivanju anemije i drugih zdravstvenih problema. Ako sumnjate da imate anemiju, obavezno se obratite svom liječniku kako biste dobili pravilan savjet i liječenje.