1. Početna
  2. Tehnologija & Gadgeti
  3. Što je anonimno pretraživanje Chrome?

Što je anonimno pretraživanje Chrome?

U današnje vrijeme, kada je privatnost na internetu postala sve važnija tema, mnogi korisnici pretraživača traže načine kako bi zaštitili svoje osobne podatke i informacije tijekom pretraživanja. Jedan od popularnih načina za postizanje veće razine privatnosti je korištenje anonimnog pretraživanja, a Google Chrome nudi ovu mogućnost putem svog ‘Incognito’ moda. Ali što to zapravo znači, kako funkcionira i koje su njegove prednosti i mane?

Anonimno pretraživanje u Chromeu omogućuje vam da pregledavate internet bez pohranjivanja povijesti pregledavanja, kolačića, podataka o obrascima i drugih informacija koje se obično bilježe kada koristite pretraživač. Kada otvorite prozor u ‘Incognito’ modu, Chrome neće bilježiti vaše aktivnosti, što može biti korisno u raznim situacijama. Na primjer, ako ne želite da drugi korisnici vašeg računala vide koje ste web stranice posjetili ili ako tražite informacije o nečemu osjetljivom, kao što su zdravstvena stanja ili financijski problemi.

Kako biste otvorili ‘Incognito’ prozor u Chromeu, jednostavno pritisnite Ctrl + Shift + N (na Windowsu) ili Command + Shift + N (na Macu). Također možete odabrati opciju iz izbornika klikom na tri točke u gornjem desnom kutu prozora i odabirom ‘Novo Incognito prozorsko’. Na taj način, otvara se novi prozor u kojem možete slobodno pretraživati bez straha da će vaša povijest pregledavanja biti pohranjena.

Međutim, važno je napomenuti da anonimno pretraživanje ne znači potpuno nevidljivost. Iako Chrome ne pohranjuje vaše podatke, vaš internetski pružatelj usluga (ISP), posjetite web stranice i drugi korisnici iste mreže mogu i dalje vidjeti vaše aktivnosti. To znači da, ako želite zaista ostati anonimni, trebali biste razmotriti korištenje VPN usluge koja će šifrirati vašu internetsku vezu i sakriti vašu IP adresu.

Jedna od prednosti korištenja ‘Incognito’ moda je ta što vam omogućuje da se prijavite na različite račune bez da se odjavite sa svog glavnog računa. Na primjer, možete otvoriti svoj Gmail račun u normalnom prozoru, a zatim otvoriti ‘Incognito’ prozor kako biste se prijavili na drugi račun bez da se miješaju kolačići ili sesije. Ovo može biti korisno za poslovne korisnike koji često rade s više računa ili za osobe koje žele zadržati svoje osobne i profesionalne račune odvojene.

Međutim, postoje i neke mane korištenja ‘Incognito’ moda. Na primjer, mnogi korisnici pogrešno vjeruju da su potpuno anonimni kada koriste ovu značajku. Kao što je ranije spomenuto, web stranice i vaš ISP i dalje mogu pratiti vaše aktivnosti. Također, neki dodaci i ekstenzije možda neće raditi u ‘Incognito’ modu, što može ograničiti vašu funkcionalnost. Ako ste navikli na određene alate koji vam pomažu u pretraživanju, mogli biste otkriti da su oni onemogućeni kada koristite ovu značajku.

Osim toga, ‘Incognito’ način rada ne štiti vas od zlonamjernih web stranica. Ako se nalazite na web stranici koja pokušava instalirati zlonamjerni softver ili viruse, ‘Incognito’ vas neće zaštititi od tih prijetnji. Stoga je uvijek važno biti oprezan i razmisliti o sigurnosti web stranica koje posjećujete, bez obzira na to jeste li u ‘Incognito’ modu ili ne.

U zaključku, anonimno pretraživanje u Chromeu može biti korisno za mnoge korisnike koji žele zadržati svoju privatnost tijekom pretraživanja interneta. Međutim, važno je razumjeti njegove granice i ne oslanjati se isključivo na ‘Incognito’ mod kao jedini način zaštite privatnosti. Razmotrite dodatne alate, poput VPN-a, kako biste osigurali dodatnu razinu sigurnosti i privatnosti tijekom vašeg internetskog pretraživanja.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment