1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Što je apneja u snu i kako je prepoznati?

Što je apneja u snu i kako je prepoznati?

Apneja u snu je poremećaj disanja koji se javlja tijekom spavanja, a karakterizira ga prekid disanja ili plitko disanje. Ovaj poremećaj može imati ozbiljne posljedice na zdravlje, a mnogi ljudi nisu ni svjesni da ga imaju. U ovom članku istražit ćemo uzroke, simptome i mogućnosti liječenja apneje u snu, kao i načine na koje možete poboljšati kvalitetu svog sna.

Postoje različite vrste apneje, ali najčešća je obstruktivna apneja u snu, koja se događa kada su mišići grla opušteni, što uzrokuje blokadu dišnih puteva. Ova vrsta apneje može uzrokovati buđenja tijekom noći, što dovodi do umora tijekom dana. Druga vrsta je središnja apneja, koja se događa kada mozak ne šalje pravilne signale mišićima koji kontroliraju disanje. Mješovita apneja je kombinacija obstruktivne i središnje apneje.

Jedan od glavnih uzroka obstruktivne apneje je prekomjerna tjelesna težina. Osobe s viškom kilograma često imaju masno tkivo oko vrata, što može suziti dišne puteve. Ostali faktori rizika uključuju pušenje, konzumaciju alkohola, stariju dob, hormonalne promjene i anatomsku strukturu tijela, kao što su šira vratna regija ili veći tonzili. Apneja u snu može se javiti i kod djece, često zbog povećanih tonzila ili adenoida.

Simptomi apneje u snu uključuju glasno hrkanje, osjećaj gušenja tijekom noći, česta buđenja, jutarnje glavobolje, umor tijekom dana, poteškoće s koncentracijom i razdražljivost. Ako primijetite da imate ove simptome, važno je konzultirati se s liječnikom. Liječnik može preporučiti studiju spavanja, koja će pomoći u dijagnosticiranju apneje u snu. Ova studija može uključivati praćenje vašeg disanja, razine kisika, otkucaja srca i drugih funkcija dok spavate.

Liječenje apneje u snu može uključivati promjene u načinu života, kao što su mršavljenje, prestanak pušenja i smanjenje konzumacije alkohola. Također, preporučuje se spavanje na boku umjesto na leđima, jer to može smanjiti rizik od opstrukcije dišnih puteva. U nekim slučajevima, liječnici mogu preporučiti uporabu aparata za kontinuirani pozitivan tlak u dišnim putevima (CPAP), koji pomaže održavanju dišnih puteva otvorenima tijekom spavanja.

Za ozbiljnije slučajeve apneje, kirurški zahvati mogu biti opcija. Ovi zahvati mogu uključivati uklanjanje viška tkiva iz grla ili ispravak anatomskih problema koji ometaju disanje. Važno je napomenuti da apneja u snu nije samo problem s kvalitetom sna, već može imati dugoročne zdravstvene posljedice, uključujući povećan rizik od srčanih bolesti, moždanog udara i dijabetesa tipa 2.

Osim medicinskog liječenja, postoje i alternativni pristupi koji mogu pomoći u upravljanju simptomima apneje u snu. Na primjer, tehnike opuštanja, kao što su joga ili meditacija, mogu pomoći smanjiti stres i poboljšati kvalitetu sna. Također, određene promjene u prehrani, poput smanjenja unosa šećera i rafiniranih ugljikohidrata, mogu biti korisne.

Uzimanje vremena za poboljšanje higijene spavanja također može pomoći. To uključuje stvaranje mirnog okruženja za spavanje, izbjegavanje ekrana prije spavanja, postavljanje redovitog rasporeda spavanja i osiguranje udobnog madraca i jastuka. Na kraju, važno je razumjeti da apneja u snu nije samo prolazni problem. Ako sumnjate na ovaj poremećaj, obratite se stručnjaku kako biste započeli put liječenja i povratka zdravom snu.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment