Francuska valuta prije uvođenja eura bila je francuski franak (FRF). Ova valuta imala je bogatu povijest koja se proteže kroz više od tisuću godina. U ovom članku istražit ćemo porijeklo, razvoj i kraj francuskog franaka te njegovu zamjenu eurom, koji je danas službena valuta u Francuskoj i većini zemalja Europske unije.
Francuski franak prvi put je uveden u 14. stoljeću, točnije 1360. godine, kada je kralj Ivan II. (poznat kao Ivan Dobri) izdao novčanicu koja je bila poznata kao ‘franc’. Ova novčanica bila je izrađena od srebra i predstavljala je standard za druge valute koje su se koristile u to vrijeme. Tijekom sljedećih stoljeća, franak je prolazio kroz različite promjene, kako u obliku tako i u vrijednosti, ovisno o političkim i ekonomskim uvjetima u zemlji.
Na početku 19. stoljeća, Napoleon Bonaparte uveo je novi sustav novca koji je standardizirao francuski franak. Ovaj novi franak bio je podijeljen na 100 centima, a njegova vrijednost bila je osigurana zlatom, što je pomoglo u jačanju povjerenja u valutu. Tijekom 20. stoljeća, francuski franak doživio je mnoge turbulencije, posebno tijekom dva svjetska rata, kada je njegova vrijednost značajno pala.
U postratnom razdoblju, francuska ekonomija se počela oporavljati, a franak je ponovno postao stabilan. Međutim, 1960-ih godina, francuski franak je revaloriziran zbog hiperinflacije koja je zahvatila zemlju. Nova verzija franaka, poznata kao novi franak (NF), uvedena je 1960. godine, pri čemu je 1 novi franak bio jednak 100 starih franaka. Ova promjena je pomogla u stabilizaciji francuske ekonomije i vraćanju povjerenja građana u domaću valutu.
Prelazak na euro započeo je 1999. godine kada su europske zemlje odlučile uvesti zajedničku valutu kako bi olakšale trgovinu i putovanje unutar Europske unije. Euro je postao službena valuta u Francuskoj 1. siječnja 2002. godine, kada su novčanice i kovanice eura zamijenile francuski franak. Taj proces bio je pažljivo planiran, a francuski građani imali su priliku zamijeniti svoje frankove za eure tijekom prijelaznog razdoblja.
Uvođenje eura donijelo je mnoge prednosti, uključujući povećanje trgovinske razmjene između europskih zemalja, smanjenje troškova konverzije valuta i olakšano putovanje unutar eurozone. Međutim, prelazak na euro također je izazvao određene zabrinutosti među francuskim građanima koji su bili vezani za svoju nacionalnu valutu i njen simbolički značaj. Mnogi su smatrali da je franak dio njihove nacionalne identiteta.
Osim toga, euro je bio podložan vlastitim izazovima, uključujući financijske krize koje su utjecale na različite članice eurozone. Ekonomija Francuske, kao i drugih zemalja, bila je pogođena globalnom financijskom krizom 2008. godine, koja je dovela do rasprava o stabilnosti eura i budućnosti zajedničke valute.
Unatoč tim izazovima, euro je postao jedna od najjačih valuta na svijetu, a njegov uspjeh u velikoj mjeri ovisi o suradnji između zemalja članica i njihovoj sposobnosti da upravljaju ekonomskim politikama na zajedničkoj razini. Francuska, kao jedna od vodećih ekonomija u eurozoni, nastavila je igrati ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti eura i europske ekonomije.
Zaključno, francuski franak ostaje važan dio povijesti Francuske, a njegovo nasljeđe živi kroz euro. Uvođenje eura označilo je kraj jedne ere, ali je istovremeno otvorilo vrata novim mogućnostima za ekonomsku suradnju unutar Europe. Dok se euro nastavlja razvijati i suočavati s novim izazovima, sjećanje na francuski franak ostaje u srcima mnogih Francuza koji su svjedočili ovom povijesnom prijelazu.