Blansiranje kose je proces posvjetljivanja kose koji se koristi kako bi se postigla svijetla i blistava nijansa kose. Ova tehnika često se koristi kao priprema za daljnje bojanje, ili kao samostalan postupak za postizanje hladnih ili svijetlih tonova. U ovom članku istražit ćemo proces blansiranja, njegove prednosti i nedostatke, kao i savjete za njegu kose nakon blansiranja.
Prvo, važno je razumjeti što točno znači blansiranje. Ovaj postupak uključuje upotrebu kemijskih sredstava koja uklanjaju prirodne pigmente iz kose, čineći je svjetlijom. Najčešće se koriste proizvodi koji sadrže vodikov peroksid i amonijak, a njihova kombinacija omogućuje postizanje različitih razina posvjetljivanja. No, važno je napomenuti da blansiranje može oštetiti strukturu kose, stoga je preporučljivo konzultirati se s profesionalnim frizerom prije nego što se odlučite na ovaj korak.
Jedna od najvećih prednosti blansiranja je mogućnost postizanja svijetlih tonova koji su inače teško dostupni. Na primjer, ako želite preći iz tamne smeđe boje u platinasto plavu, blansiranje je često neophodno. Također, blansiranje može poslužiti kao savršena osnova za daljnje bojanje, omogućujući vam da postignete nijanse koje su u suprotnosti s vašom prirodnom bojom kose.
Međutim, blansiranje također ima svoje nedostatke. Kao što je već spomenuto, kemikalije koje se koriste u procesu mogu oštetiti kosu, čineći je suhom, krhkom ili oštećenom. Stoga je važno pravilno se brinuti o kosi nakon blansiranja. Postoji mnogo proizvoda na tržištu, poput hidratantnih maski i ulja, koji mogu pomoći u obnovi kose nakon kemijskog tretmana. Također, preporučuje se izbjegavanje prečestog pranja kose, jer to može dodatno isušiti kosu.
Još jedan važan aspekt blansiranja je odabir pravog proizvoda. Na tržištu postoji mnogo različitih blansira, a neki su namijenjeni profesionalnoj upotrebi, dok su drugi dostupni za kućnu upotrebu. Ako se odlučite na kućno blansiranje, važno je pažljivo pročitati upute i provesti test alergije prije nego što započnete s postupkom. Također, preporučuje se da prvo isprobate blansiranje na malom dijelu kose kako biste vidjeli kako će vaša kosa reagirati.
Osim toga, blansiranje može biti skupo, posebno ako se radi u salonu. Cijene se razlikuju ovisno o lokaciji i stručnosti frizera, a cijena blansiranja može se kretati od 50 do 150 eura ili više, ovisno o složenosti postupka i duljini kose. Stoga je važno unaprijed planirati svoj budžet i istražiti različite salone kako biste pronašli najbolju opciju za vas.
Nakon blansiranja, njegu kose treba obratiti posebnu pažnju. Preporučuje se korištenje šampona i regeneratora namijenjenih obojenoj i oštećenoj kosi. Ovi proizvodi često sadrže dodatne hranjive tvari koje pomažu u obnovi kose i vraćanju hidratacije. Također, redovito korištenje maski za kosu može pomoći u održavanju zdravlja vaše kose nakon blansiranja.
Kao završni savjet, ako razmišljate o blansiranju kose, razmislite o svojim željama i potrebama. Blansiranje može biti odličan način za osvježavanje izgleda, ali je važno biti svjestan potencijalnih rizika i troškova. Ako ste neodlučni, konzultirajte se sa stručnjakom koji vam može pomoći donijeti najbolju odluku za vašu kosu. Blansiranje može biti uzbudljiv korak, ali uz pravilnu njegu i pažnju, možete uživati u prekrasnim, svijetlim nijansama koje će vas pratiti kroz različite sezone.