1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Što je blokada eustahijeve cijevi?

Što je blokada eustahijeve cijevi?

Blokada eustahijeve cijevi je stanje koje se može javiti kod mnogih ljudi, a posebno tijekom prehlada, alergija ili promjena pritiska, kao što je prilikom letenja ili ronjenja. Eustahijeva cijev povezuje srednje uho s nazofarinksom, dijelom grla koji se nalazi iza nosa. Njena osnovna funkcija je izjednačavanje pritiska u srednjem uhu s vanjskim okruženjem te drenaža tekućine iz srednjeg uha. Kada dođe do blokade, to može uzrokovati nelagodu, bol, pa čak i privremeni gubitak sluha.

Jedan od najčešćih uzroka blokade eustahijeve cijevi je prehlada. Kada ste prehlađeni, sluznica nosa i grla može postati otečena, što može ometati normalno funkcioniranje eustahijeve cijevi. Alergije mogu imati sličan učinak, jer upalni procesi uzrokuju oticanje i povećanu proizvodnju sluzi. Osobe koje pate od alergija često primjećuju da se njihovo stanje pogoršava tijekom sezone alergija, što može dovesti do učestalih blokada eustahijeve cijevi.

Osim prehlade i alergija, promjene u atmosferskom pritisku također mogu izazvati blokadu. To se najčešće događa prilikom letenja, kada se zrak u kabini brzo mijenja. U tom slučaju, eustahijeva cijev ne uspijeva izjednačiti pritisak, što može uzrokovati osjećaj pritiska ili boli u uhu. Slično tome, ronitelji često doživljavaju blokade eustahijeve cijevi zbog naglih promjena pritiska dok se spuštaju ili uzdižu pod vodom.

Simptomi blokade eustahijeve cijevi mogu varirati od blage nelagode do ozbiljnijih problema. Najčešći simptomi uključuju osjećaj pritiska u uhu, bol, zujanje u ušima (tinnitus) i privremeni gubitak sluha. U nekim slučajevima, blokada može dovesti do infekcija uha, koje su često bolne i zahtijevaju medicinsku intervenciju. Kada se bakterije zadrže u srednjem uhu zbog otežanog drenaže, može doći do upale, što dodatno pogoršava situaciju.

Postoji nekoliko načina za rješavanje blokade eustahijeve cijevi. Jedan od najjednostavnijih i najčešće preporučenih metoda je žvakanje žvakaće gume ili gutanje, što može pomoći u otvaranju cijevi i izjednačavanju pritiska. Također se preporučuje korištenje tople obloge na uhu kako bi se smanjila bol i nelagoda. U slučaju alergija, antihistaminici mogu biti korisni za smanjenje upale i otečenosti sluznice.

Ako su simptomi teži ili se ne povlače nakon nekoliko dana, važno je konzultirati se s liječnikom. Liječnici mogu preporučiti različite tretmane, uključujući dekongestive ili čak kirurške zahvate u teškim slučajevima. U ekstremnim situacijama, liječnici mogu izvesti postupak poznat kao myringotomy, gdje se pravi mali rez u bubnjiću kako bi se olakšalo oticanje i omogućilo drenažu tekućine.

U zaključku, blokada eustahijeve cijevi može uzrokovati značajnu nelagodu i utjecati na kvalitetu života. Uz pravilnu njegu i pravovremenu medicinsku pomoć, većina slučajeva se uspješno rješava. Važno je pratiti vlastite simptome i ne oklijevati potražiti pomoć ako se stanje ne poboljša. Uzimanje preventivnih mjera tijekom sezona prehlada i alergija može značajno smanjiti rizik od pojave ovog stanja.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment