1. Početna
  2. Edukacija & Učenje
  3. Što je Bloomova taksonomija u kognitivnoj domeni?

Što je Bloomova taksonomija u kognitivnoj domeni?

Bloomova taksonomija, koju je osmislio Benjamin Bloom 1956. godine, predstavlja sustav koji se koristi za klasifikaciju obrazovnih ciljeva, posebno u području kognitivnog učenja. Ova taksonomija nudi strukturirani okvir koji omogućuje učiteljima i edukatorima da definiraju i organiziraju različite razine znanja i sposobnosti koje učenici trebaju postići. Bloomova taksonomija se može podijeliti u tri glavna područja: kognitivno, afektivno i psihomotorno, no ovdje ćemo se usredotočiti isključivo na kognitivno područje.

Kognitivno područje Bloomove taksonomije obuhvaća mentalne procese kao što su pamćenje, razumijevanje, primjena, analiza, sinteza i evaluacija. U izvornoj verziji, taksonomija se sastojala od šest razina, no kasnije su se pojavile i revizije koje su redefinirale ove razine. Prva razina, pamćenje, odnosi se na sposobnost prisjećanja informacija i podataka. Na primjer, učenici mogu biti zadani da zapamte definicije ključnih pojmova ili datume važnih povijesnih događaja.

Druga razina, razumijevanje, uključuje sposobnost interpretacije i objašnjavanja informacija. U ovom slučaju, učenici trebaju pokazati da su razumjeli materijal tako da ga mogu prenijeti drugima ili objasniti u vlastitim riječima. Primjer bi bio da učenici sažmu lekciju ili objasne koncept koristeći primjere iz svakodnevnog života.

Treća razina, primjena, odnosi se na sposobnost korištenja informacija u novim situacijama. Učenici bi mogli dobiti zadatak da primijene teorijska znanja u praktičnim situacijama, poput rješavanja matematičkih problema ili provođenja eksperimenta u znanstvenoj nastavi. Ova razina potiče učenike da koriste svoje znanje i vještine na praktičan način.

Četvrta razina, analiza, zahtijeva od učenika da razdvoje informacije na dijelove i ispituju odnose između njih. To može uključivati identifikaciju uzroka i posljedica, usporedbu i kontrastiranje ideja ili evaluaciju različitih argumenata u tekstu. Učenici bi mogli analizirati literarni tekst kako bi utvrdili tematske elemente ili analizirati podatke iz istraživanja.

Peta razina, sinteza, uključuje sposobnost kombiniranja informacija iz različitih izvora kako bi se stvorila nova ideja ili proizvod. Učenici bi mogli biti potaknuti da razviju projekt, esej ili prezentaciju koja integrira različite aspekte onoga što su naučili. Ova razina potiče kreativnost i inovativnost, jer učenici moraju osmisliti nove načine povezivanja informacija.

Šesta razina, evaluacija, najviša je razina u kognitivnom području. U ovoj fazi učenici trebaju procijeniti vrijednost informacija, ideja ili metoda prema postavljenim kriterijima. To može uključivati izradu kritičkih recenzija, ocjenjivanje kvalitete istraživačkih radova ili donošenje odluka temeljenih na analizi podataka. Učenici bi mogli biti pozvani da iznesu svoje mišljenje o određenom pitanju i potkrijepe ga argumentima i dokazima.

U suvremenom obrazovanju, Bloomova taksonomija se koristi kao vodič za razvoj kurikuluma, izradu nastavnih planova i procjenu učenika. Učitelji mogu koristiti ovaj okvir kako bi osigurali da se različite razine kognitivnog razvoja potiču i razvijaju tijekom procesa učenja. Također, Bloomova taksonomija omogućuje učiteljima da prepoznaju gdje se učenici nalaze u svom učenju i kako ih najbolje podržati u daljnjem napredovanju.

U zaključku, Bloomova taksonomija u kognitivnom području predstavlja važan alat za edukatore koji žele strukturirati i unaprijediti obrazovne procese. Razumijevanje i primjena ovih razina može pomoći u stvaranju učinkovitijih nastavnih praksi koje će podržati učenike u njihovom putu ka stjecanju znanja i vještina koje su potrebne u današnjem društvu.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment