1. Početna
  2. Tehnologija & Gadgeti
  3. Što je bokeh efekt u After Effects?

Što je bokeh efekt u After Effects?

Bokeh efekt je jedan od najpopularnijih vizualnih efekata u modernoj video produkciji i fotografiji. Ovaj efekt se najčešće koristi kako bi se stvorila umjetnička pozadina koja ističe glavni subjekt u kadru. U ovom članku, istražit ćemo kako primijeniti bokeh efekt u Adobe After Effects, popularnom softveru za uređivanje videa i animaciju.

Prvo, važno je razumjeti što bokeh zapravo znači. Riječ ‘bokeh’ dolazi iz japanskog jezika i označava ‘zamućenje’ ili ‘nejasnoću’. U kontekstu fotografije i videa, bokeh se odnosi na način na koji objektiv kamere prikazuje izvan fokusa svjetlosne točke. Ovaj efekt stvara prekrasne, mekane oblike i boje koje mogu dodatno poboljšati vizualnu privlačnost video zapisa ili fotografija.

U After Effects, bokeh efekt se može postići na nekoliko načina, a najčešći je korištenje efekta pod nazivom ‘Gaussian Blur’. Ovaj efekt omogućava vam da zamućujete određene dijelove vašeg videa, stvarajući time izgled bokeh-a. Da biste to postigli, prvo morate odabrati sloj koji želite obraditi. Nakon što ste odabrali sloj, idite na izbornik ‘Effect’, zatim odaberite ‘Blur & Sharpen’, a zatim ‘Gaussian Blur’. Ovaj efekt će se primijeniti na vaš odabrani sloj.

Jednom kada ste primijenili Gaussian Blur, možete prilagoditi njegovu jačinu pomoću klizača ‘Blurriness’. Povećanjem ovog klizača, možete stvoriti jači bokeh efekt. Međutim, važno je ne pretjerivati jer prekomjerno zamućenje može učiniti video izgledom neuredno i neprofesionalno. Osim toga, preporučuje se da zamućujete samo pozadinu dok glavni subjekt ostane oštar i jasan.

Osim Gaussian Blur efekta, možete koristiti i druge tehnike za stvaranje bokeh efekta. Na primjer, možete koristiti ‘Lens Blur’ efekt koji pruža više kontrole nad načinom na koji se svjetlost prikazuje u izvan fokusa. Ovaj efekt može simulirati prirodne karakteristike bokeh-a kao što su oblici i boje. Da biste primijenili Lens Blur, odaberite sloj, idite na ‘Effect’, zatim ‘Blur & Sharpen’ i odaberite ‘Lens Blur’. Ovdje možete prilagoditi različite postavke, uključujući ‘Radius’, koji utječe na veličinu zamućenja, i ‘Brightness’, koji može dodati dodatnu svjetlost u bokeh područja.

Još jedan način za postizanje bokeh efekta u After Effects je korištenje dodatnih pluginova. Postoje mnogi komercijalni i besplatni pluginovi koji nude unaprijeđene mogućnosti bokeh efekta. Ovi pluginovi često dolaze s unaprijed postavljenim stilovima i opcijama za prilagodbu koje olakšavaju postizanje željenog izgleda. Primjeri popularnih pluginova uključuju ‘Red Giant Universe’ i ‘Boris FX’, koji nude širok spektar alata za stvaranje profesionalnih video efekata.

Nakon što ste primili bokeh efekt u vašem video projektu, važno je razmisliti o načinu na koji će taj efekt komunicirati s ostatkom vašeg videa. Bokeh može dodati dubinu i dimenziju, ali također može skrenuti pažnju s glavnog subjekta ako nije pravilno korišten. Stoga je ključno održati ravnotežu između bokeh efekta i ostalih vizualnih elemenata u sceni.

U zaključku, bokeh efekt je moćan alat u arsenalu svakog video producenta i fotografa. Uz nekoliko jednostavnih koraka u Adobe After Effects, možete stvoriti prekrasne, umjetničke pozadine koje će poboljšati vaše projekte. Bilo da koristite osnovne alate kao što su Gaussian Blur ili naprednije pluginove, mogućnosti su gotovo beskrajne. Isprobajte različite tehnike i ne bojte se eksperimentirati kako biste pronašli savršeni bokeh efekt za vaše video radove.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment