1. Početna
  2. Životinje & Biljke
  3. Što je drijen cornus mas?

Što je drijen cornus mas?

Drijen (Cornus mas) je voćka koja se sve više prepoznaje zbog svojih nutritivnih svojstava i ljekovitih učinaka. Ova biljka, koja pripada obitelji Cornaceae, raste kao grm ili malo drvo i može doseći visinu od 6 do 8 metara. Drijen je poznat po svojim žutim cvjetovima koji se pojavljuju u rano proljeće, a plodovi sazrijevaju tijekom ljeta, obično u kolovozu.

Plodovi drijena su sitni, ovalni i crvene do tamnocrvene boje. Unutrašnjost ploda sadrži jednu do dvije koštice, a meso je sočno i slatko-kiselog okusa. Drijen se može jesti svjež, ali se često koristi za pripremu različitih proizvoda, uključujući džemove, sokove, likere i konzervirane voćne salate. Zbog svoje specifične arome, drijen se često kombinira s drugim voćem kako bi se obogatio okus.

Jedna od najvažnijih karakteristika drijena je njegova hranjiva vrijednost. Plodovi su bogati vitaminima C i K, antioksidansima, vlaknima, te mineralima poput kalija i magnezija. Zbog visokog sadržaja vitamina C, drijen može pomoći u jačanju imunološkog sustava i borbi protiv prehlada i gripe. Osim toga, antioksidansi prisutni u drijenu mogu pomoći u smanjenju oksidativnog stresa u tijelu, čime se smanjuje rizik od raznih bolesti, uključujući srčane bolesti i rak.

U tradicionalnoj medicini, drijen se koristi zbog svojih ljekovitih svojstava. Ekstrakti drijena često se koriste za liječenje probavnih problema, kao što su proljev i nadutost, jer imaju blago astringentno djelovanje. Osim toga, drijen se koristi za poboljšanje zdravlja kože, jer pomaže u smanjenju upala i iritacija.

U vrtlarstvu, drijen je cijenjena biljka zbog svoje otpornosti na bolesti i štetočine, kao i zbog svoje sposobnosti da uspijeva u različitim tipovima tla. Ova biljka se može uzgajati u vrtovima kao voćka, ali i kao ukrasna biljka zbog svog lijepog cvjetanja i atraktivnog lišća. Drijen je također popularan među pčelarima, jer njegovi cvjetovi privlače pčele i druge oprašivače, što doprinosi bioraznolikosti u vrtu.

Uzgoj drijena nije kompliciran, ali zahtijeva određene uvjete. Drijen najbolje uspijeva na sunčanim ili djelomično sjenovitim mjestima, a tlo treba biti dobro drenirano. Biljka se može saditi u proljeće ili jesen, a preporučuje se sadnja na udaljenosti od najmanje 3 metra između svake biljke kako bi se osigurao dobar rast i razvoj. Redovito zalijevanje i gnojidba mogu pomoći u povećanju prinosa plodova, a drijen obično počinje roditi plodove u trećoj ili četvrtoj godini nakon sadnje.

Osim u kuhinji i tradicionalnoj medicini, drijen se može koristiti i u modernoj prehrani. Njegovi plodovi su sve popularniji među ljubiteljima zdravog načina života i mogu se naći u različitim proizvodima, od smoothieja do energetski bogatih pločica. Uzimanje drijena u prehranu može biti odličan način za obogaćivanje jelovnika i povećanje unosa hranjivih tvari.

U zaključku, drijen cornus mas je izuzetno korisna i svestrana biljka koja zaslužuje više pažnje u hrvatskoj kulturi i prehrani. Njegovi plodovi su ukusni, hranjivi i mogu se koristiti na različite načine. Ako imate priliku, svakako isprobajte drijen i uživajte u njegovim blagodatima. Bez obzira na to jeste li ljubitelj voća ili jednostavno tražite nove načine za obogaćivanje svoje prehrane, drijen je savršen izbor za vas.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment