1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Što je evropska zdravstvena kartica i kako je naručiti?

Što je evropska zdravstvena kartica i kako je naručiti?

Evropska zdravstvena kartica (EHIC) predstavlja važan dokument za sve građane Europske unije koji putuju unutar zemalja članica. Ova kartica omogućuje pristup hitnoj medicinskoj pomoći i zdravstvenim uslugama u drugim zemljama EU, kao i u zemljama Europskog gospodarskog prostora (EGP) i Švicarske. Za putnike, imanje evropske zdravstvene kartice može značiti razliku između skupih troškova liječenja i besplatne ili snižene medicinske usluge, ovisno o pravilima zemlje u kojoj se nalaze.

Evropska zdravstvena kartica pokriva osnovne medicinske usluge, uključujući hitnu pomoć, liječenje u bolnicama, kao i usluge liječnika. Međutim, važno je napomenuti da EHIC ne pokriva sve zdravstvene troškove. Na primjer, troškovi privatnog zdravstvenog osiguranja, repatriacije ili liječenja koje nije hitne prirode mogu ostati na teret putnika. Stoga je preporučljivo da se putnici dodatno osiguraju, posebno ako putuju u zemlje gdje se zdravstvena skrb plaća ili gdje su troškovi liječenja visoki.

Kada je u pitanju naručivanje evropske zdravstvene kartice, proces je prilično jednostavan. Prvo, potrebno je biti osiguranik u zdravstvenom sustavu države članice EU. U Hrvatskoj, to znači da morate biti osigurani kroz Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZMO) ili neki drugi oblik javnog zdravstvenog osiguranja. Nakon što se uvjerite da ste osigurani, možete započeti postupak narudžbe kartice.

Postupak naručivanja kartice obično se može obaviti online ili osobno. Ako se odlučite za online narudžbu, potrebno je posjetiti službenu stranicu HZMO-a. Tamo ćete pronaći upute kako ispuniti zahtjev za izdavanje evropske zdravstvene kartice. Bit će vam potrebni osobni podaci, uključujući ime, prezime, OIB, adresu i druge relevantne informacije. Nakon što ispunite zahtjev, bit će potrebno pričekati nekoliko dana dok se vaša kartica ne obradi.

U slučaju da se odlučite za osobnu narudžbu, možete posjetiti najbliži ured HZMO-a. Tamo ćete dobiti potrebne obrasce koje treba ispuniti, a također ćete moći dobiti i informacije o tome koliko će trajati obrada vaše kartice. Osoblje u HZMO-u može vam pomoći s bilo kakvim pitanjima ili nedoumicama koje imate tijekom postupka.

Jedan od važnih aspekata evropske zdravstvene kartice je i njezina valjanost. Kartica je obično valjana do pet godina, a nakon isteka, potrebno je ponovno podnijeti zahtjev za novu karticu. Također, ako se promijene vaši osobni podaci, kao što su ime ili adresa, trebali biste ažurirati svoje podatke kako biste osigurali da kartica ostane valjana i točna.

U slučaju da se odlučite putovati izvan Europske unije, ehic kartica neće biti dovoljna. U takvim situacijama preporučuje se dodatno putno zdravstveno osiguranje, koje može pokriti troškove liječenja u zemljama izvan EU. Ova dodatna zaštita može vam pomoći da se osjećate sigurnije dok putujete, znajući da ste pokriveni u slučaju bilo kakvih nepredviđenih zdravstvenih problema.

Još jedna važna informacija je da svaki putnik treba imati svoju vlastitu evropsku zdravstvenu karticu. To znači da ako putujete s obitelji ili prijateljima, svaka osoba treba imati svoju karticu. Na taj način, u slučaju hitne medicinske potrebe, svi putnici mogu dobiti potrebnu zdravstvenu skrb bez dodatnih problema.

U zaključku, evropska zdravstvena kartica predstavlja ključni alat za zaštitu zdravlja putnika unutar Europske unije. Naručivanje kartice je jednostavno i može se obaviti online ili osobno, a ona pruža sigurnost u hitnim zdravstvenim slučajevima. Uvijek se preporučuje dodatno putno osiguranje za putovanja izvan EU, kako biste bili potpuno zaštićeni. Ako planirate putovati, pobrinite se da vaša evropska zdravstvena kartica bude s vama i da je aktivna i valjana.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment