Femicid je pojam koji se u posljednje vrijeme sve više koristi u javnom diskursu, posebno u kontekstu nasilja nad ženama. U Bosni i Hercegovini (BiH), femicid se odnosi na ubistvo žena zbog njihovog spola, a predstavlja najekstremniji oblik nasilja nad ženama. Ovaj termin obuhvaća širok spektar nasilja i diskriminacije prema ženama, a često je rezultat duboko ukorijenjenih patrijarhalnih struktura i kulturnih normi koje potiču nejednakost među spolovima.
U BiH, femicid je problem koji se ne može ignorirati. Statistike pokazuju da je nasilje nad ženama rašireno i da se često događa u kontekstu partnerskih odnosa. Prema podacima, veliki broj žena je pretrpio različite oblike nasilja, uključujući fizičko, emocionalno i seksualno nasilje. Mnoge žene ne prijavljuju nasilje zbog straha, stida ili nedostatka povjerenja u institucije koje bi trebale pružiti zaštitu.
Femicid se često javlja kao kulminacija dugotrajnih obrazaca nasilja, gdje zlostavljač, nakon godina zlostavljanja, konačno ubije svoju partnericu. Ovakvi slučajevi su posebno tragični, jer ukazuju na to da su žrtve često bile bez zaštite i podrške do trenutka kada je došlo do najgoreg mogućeg ishoda.
U BiH, zakonodavni okvir koji se bavi nasiljem nad ženama postoji, ali njegova primjena često nije adekvatna. Policija i pravosudni sustav često ne reagiraju pravovremeno ili na adekvatan način, što dodatno obeshrabruje žene da prijave nasilje. Osim toga, društvena stigma koja prati žrtve nasilja često ih prisiljava da šute o svojim iskustvima, zbog čega se femicid i dalje može događati u tami i tišini.
Jedan od ključnih problema u borbi protiv femicida u BiH je i nedostatak edukacije i svijesti o ovom obliku nasilja. Mnogi ljudi još uvijek ne razumiju ozbiljnost problema, a postoje i predrasude koje umanjuju značaj femicida. Edukacija je stoga od iznimne važnosti kako bi se promijenilo društveno razmišljanje i stvorila kultura koja će se suprotstaviti nasilju nad ženama.
Osim toga, važno je naglasiti da femicid nije samo pitanje pojedinca, već i pitanje društvene odgovornosti. Cijelo društvo, uključujući vladu, nevladine organizacije, medije i građane, mora se uključiti u borbu protiv femicida. To uključuje donošenje i provedbu učinkovitih zakona, pružanje podrške žrtvama, te podizanje svijesti o ovom problemu kroz obrazovanje i kampanje.
Podrška žrtvama je također ključna. To uključuje pružanje sigurne pomoći, skloništa i psihološke podrške ženama koje su pretrpjele nasilje. Žene moraju znati da nisu same i da postoji sustav koji će ih zaštititi i podržati. U tom kontekstu, važno je raditi na jačanju postojećih institucija koje se bave zaštitom žena i jačanju kapaciteta tih institucija kako bi mogle adekvatno reagirati na prijave nasilja.
U BiH, postoji nekoliko nevladinih organizacija koje se bave problemom nasilja nad ženama i femicida, a koje pružaju različite oblike podrške. Ove organizacije često nude pravnu pomoć, psihološku podršku i savjetovanje, a također rade na podizanju svijesti o ovom problemu u društvu. Njihov rad je od iznimne važnosti u borbi protiv femicida i nasilja nad ženama.
S obzirom na sve navedeno, femicid u BiH je ozbiljan problem koji zahtijeva hitnu reakciju i zajednički napor svih društvenih aktera. Samo kroz edukaciju, podršku žrtvama i promjenu društvenih normi možemo se nadati smanjenju broja femicida i stvaranju sigurnijeg okruženja za žene. Zajedno moramo raditi na tome da svaka žena u BiH može živjeti bez straha od nasilja i da se može osjećati sigurno u svom okruženju.