1. Početna
  2. Kuhanje & Recepti
  3. Što je focaccia a lunga lievitazione 48 ore?

Što je focaccia a lunga lievitazione 48 ore?

Focaccia je talijanski specijalitet koji je postao popularan diljem svijeta, a posebno u mediteranskim zemljama. Ova jednostavna, ali iznimno ukusna pogača često se koristi kao prilog, užina ili čak kao osnova za sendviče. No, ono što je posebno zanimljivo u svijetu focaccie je metoda pripreme koja uključuje dugotrajnu fermentaciju, poznatu kao ‘focaccia a lunga lievitazione’, koja traje 48 sati. U ovom članku istražit ćemo što točno znači ova metoda, kako se priprema i koje su njene prednosti.

Focaccia a lunga lievitazione podrazumijeva korištenje sporije fermentacije tijesta, što rezultira bogatijim okusom i boljom teksturom. Tijekom ovog procesa, tijesto se ostavlja na hladnom mjestu da fermentira duže nego obično, što omogućava kvascu da razvije kompleksne okuse. Ova tehnika je slična onoj koja se koristi za pripremu kruha s dugom fermentacijom, a rezultati su jednostavno nevjerojatni.

Priprema focaccie a lunga lievitazione započinje s kvalitetnim sastojcima. Osnovni sastojci uključuju brašno, vodu, sol i kvasac. Za najbolje rezultate preporučuje se korištenje visokokvalitetnog pšeničnog brašna, poput tipo 00, koje je fino mljeveno i daje tijestu elastičnost. Voda bi trebala biti sobne temperature, a sol je ključna za poboljšanje okusa i jačanje glutena.

Prvi korak u pripremi je miješanje sastojaka. U velikoj zdjeli pomiješajte brašno i sol, a zatim dodajte aktivirani kvasac otopljen u vodi. Miješajte dok se svi sastojci ne povežu, a zatim prebacite tijesto na radnu površinu i mijesite ga nekoliko minuta dok ne postane glatko i elastično. Ovaj proces mijesanja pomaže u razvoju glutena, što je ključno za strukturu focaccie.

Nakon što ste umijesili tijesto, stavite ga u lagano nauljenu zdjelu, pokrijte prozirnom folijom ili kuhinjskom krpom i ostavite ga na sobnoj temperaturi na 1-2 sata. Tijesto će se povećati u volumenu, a zatim ga premjestite u hladnjak. Ovdje će se odvijati duga fermentacija koja traje 48 sati. Tijekom ovog razdoblja, tijesto će nastaviti fermentirati, razvijajući bogate arome i fine mjehuriće zraka.

Nakon 48 sati, tijesto izvadite iz hladnjaka i ostavite ga na sobnoj temperaturi 30 minuta prije nego što ga oblikujete. Na radnoj površini pospite malo brašna i pažljivo izlijte tijesto. Ne mijesite ga previše; samo ga nježno rastegnite do željene debljine. Stavite ga na lim za pečenje obložen papirom za pečenje i napravite udubine prstima po cijeloj površini tijesta. Ove udubine ne samo da daju karakterističan izgled focaccie, već pomažu i zadržavanju maslinovog ulja i drugih dodataka koji se mogu dodati kasnije.

Tradicionalna focaccia često se prelijeva s maslinovim uljem, krupnom soli i svježim začinskim biljem poput ružmarina ili timijana. No, možete biti kreativni i dodati različite sastojke poput cherry rajčica, maslina, karameliziranog luka ili čak sira. Sve ovisi o vašim preferencama i sezonalnosti sastojaka.

Nakon što ste dodali sve sastojke, ostavite focacciu da odmara još 30 minuta prije pečenja. Tijesto će se još malo povećati, a zatim ga stavite u prethodno zagrijanu pećnicu na 220 °C. Pecite 20-25 minuta, dok ne postane zlatno smeđa i hrskava. Kada je pečena, izvadite je iz pećnice i ostavite da se ohladi nekoliko minuta prije rezanja.

Focaccia a lunga lievitazione 48 ore nije samo obična pogača. To je rezultat strpljenja i pažnje prema detaljima. Ovaj način pripreme ne samo da poboljšava okus, već i čini focacciu lakšom za probavu. Dugotrajna fermentacija razgrađuje složene šećere i gluten, čineći je pogodnom čak i za neke osobe s osjetljivošću na gluten.

Na kraju, uživajte u svojoj focacciji kao savršenoj užini, prilogu uz jela ili kao osnovi za ukusne sendviče. Bez obzira na to kako je poslužite, focaccia a lunga lievitazione 48 ore zasigurno će impresionirati vas i vaše goste svojom jedinstvenom teksturom i bogatim okusima.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment