Elastičnost potražnje je važan koncept u ekonomiji koji mjeri osjetljivost potražnje za određenim proizvodom ili uslugom u odnosu na promjene u cijeni. U suštini, cijena elastičnost potražnje pokazuje kako promjena cijene utječe na količinu koju potrošači žele kupiti. Ova mjera pomaže proizvođačima i trgovcima da razumiju kako promjene cijena mogu utjecati na njihove prihode i prodaju.
Formula za cijenu elastičnosti potražnje može se izraziti kao:
Ed = (% promjena u količini potražnje) / (% promjena u cijeni)
Gdje je:
- Ed = Elastičnost potražnje
- % promjena u količini potražnje = ((nova količina – stara količina) / stara količina) * 100
- % promjena u cijeni = ((nova cijena – stara cijena) / stara cijena) * 100
Da bismo bolje razumjeli ovu formulu, uzmimo primjer. Pretpostavimo da je cijena određenog proizvoda, recimo, pakiranja kave, porasla s 4 eura na 5 eura, a u isto vrijeme potražnja za tim proizvodom pala s 1000 jedinica na 800 jedinica. U ovom slučaju, prvo ćemo izračunati postotnu promjenu u cijeni i postotnu promjenu u količini potražnje.
Postotna promjena u cijeni izračunava se ovako:
% promjena u cijeni = ((5 – 4) / 4) * 100 = (1 / 4) * 100 = 25%
Postotna promjena u količini potražnje izračunava se ovako:
% promjena u količini potražnje = ((800 – 1000) / 1000) * 100 = (-200 / 1000) * 100 = -20%
Sada možemo izračunati elastičnost potražnje:
Ed = (-20%) / (25%) = -0.8
Rezultat -0.8 ukazuje na to da je potražnja za kafićem neelastična, što znači da potrošači nisu jako osjetljivi na promjene cijene. U ovom slučaju, povećanje cijene za 25% rezultiralo je smanjenjem potražnje za samo 20%. Ako bi elastičnost bila veća od 1 (npr. -1.2), to bi značilo da bi potražnja bila elastičnija, što implicira da bi potrošači značajnije smanjili potražnju s povećanjem cijene.
Razumijevanje cijene elastičnosti potražnje ključno je za postavljanje strategija cijena. Proizvođači i trgovci koriste ovu informaciju kako bi optimizirali svoje cijene i maksimizirali prihod. Na primjer, ako je potražnja za proizvodom elastična, smanjenje cijene može značajno povećati prodaju i ukupni prihod. S druge strane, ako je potražnja neelastična, povećanje cijene može rezultirati većim prihodima bez značajnog gubitka kupaca.
Osim toga, cijena elastičnost potražnje također se može koristiti za analizu različitih tržišnih uvjeta i ponašanja potrošača. Na primjer, tijekom ekonomske krize, potrošači mogu postati osjetljiviji na cijene, što povećava elastičnost potražnje za mnogim proizvodima. S druge strane, luksuzni proizvodi često imaju neelastičnu potražnju jer su potrošači spremni platiti više bez obzira na promjene cijena.
U zaključku, formula za cijenu elastičnosti potražnje je moćan alat koji pomaže u razumijevanju kako promjene cijena utječu na potražnju. Ova informacija je ključna za donošenje poslovnih odluka i strategija cijena. S obzirom na to da se tržišni uvjeti stalno mijenjaju, važno je kontinuirano analizirati elastičnost potražnje kako bi se prilagodili novim okolnostima i potrebama potrošača.