1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Što je herpes zoster ophthalmicus?

Što je herpes zoster ophthalmicus?

Herpes zoster ophthalmicus, poznat i kao herpes zoster oka, je virusna infekcija uzrokovana reaktivacijom varicella-zoster virusa, koji uzrokuje vodene kozice. Ovaj oblik herpesa pogađa područje oko očiju i može imati ozbiljne posljedice za vid. Reaktivacija virusa obično se događa kada je imunološki sustav oslabljen, bilo zbog stresa, bolesti, ili starenja. U ovom članku istražit ćemo uzroke, simptome, dijagnostiku, liječenje i moguće komplikacije herpes zoster ophthalmicusa.

Herpes zoster virus ostaje uspavan u tijelu nakon što osoba preboli vodene kozice, a može se reaktivirati u bilo kojem trenutku. Kada se to dogodi, virus putuje duž živaca i može izazvati osip i bol. U slučaju herpes zoster ophthalmicusa, virus zahvaća trigeminalni živac, koji je odgovoran za osjetilne informacije iz lica, uključujući područje oko očiju. Osobe koje su preboljele vodene kozice imaju 20-30% rizik od razvoja herpes zoster-a tijekom svog života, a herpes zoster ophthalmicus čini oko 10-25% svih slučajeva herpes zoster-a.

Simptomi herpes zoster ophthalmicusa mogu varirati, ali obično se javljaju bolovi, peckanje, ili trnci na koži u području oko očiju nekoliko dana prije nego što se pojavi osip. Osip se obično pojavljuje kao mjehurići ispunjeni tekućinom koji se javljaju na jednoj strani lica ili oko očiju. Uz osip, pacijenti mogu iskusiti simptome poput crvenila, otečenih kapaka, suzenja, osjetljivosti na svjetlost, a ponekad i gubitka vida. U nekim slučajevima, herpes zoster ophthalmicus može izazvati ozbiljne komplikacije kao što su keratitis (upala rožnice), uveitis (upala šarenice) ili postherpetička neuralgija, što može dovesti do dugotrajne boli.

Dijagnostika herpes zoster ophthalmicusa obično se temelji na kliničkom pregledu i anamnezi. Liječnik će pregledati simptome pacijenta, a u nekim slučajevima može biti potrebno provesti dodatne pretrage, poput brisa s mjehurića kako bi se potvrdila prisutnost virusa. Važno je da se dijagnoza postavi što prije, jer rana intervencija može smanjiti rizik od komplikacija i poboljšati ishod liječenja.

Tretman herpes zoster ophthalmicusa obično uključuje antivirusne lijekove kao što su aciklovir, valaciklovir ili famciklovir, koji su najučinkovitiji kada se započnu unutar 72 sata od pojave osipa. Ovi lijekovi pomažu u smanjenju trajanja bolesti i sprječavaju ozbiljne komplikacije. Osim antivirusnih lijekova, liječnici mogu propisati i analgetike za ublažavanje boli, kao i kortikosteroide za smanjenje upale. Ovisno o težini simptoma, može biti potrebno i dodatno liječenje, kao što su kapi za oči ili druge terapije za očne komplikacije.

Prevencija herpes zoster ophthalmicusa uključuje cijepljenje protiv varicella-zoster virusa. Cijepljenje je preporučeno za odrasle starije od 50 godina, jer smanjuje rizik od razvoja herpes zoster-a i njegovih komplikacija. Osobe koje su već preboljele vodene kozice ne mogu se ponovno cijepiti, ali je važno održavati jak imunološki sustav kroz zdrav način života, uključujući pravilnu prehranu, redovitu tjelovježbu i upravljanje stresom.

U zaključku, herpes zoster ophthalmicus je ozbiljna virusna infekcija koja može imati značajne posljedice po zdravlje vida. Važno je prepoznati simptome i potražiti pravilan tretman što je prije moguće kako bi se smanjio rizik od komplikacija. Ako sumnjate na herpes zoster ophthalmicus, obavezno se obratite svom liječniku radi pravovremene dijagnoze i liječenja.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment