Hrvatsko vijeće obrane (HVO) osnovano je 8. travnja 1992. godine kao vojna organizacija koja je predstavljala hrvatsku vojsku u Bosni i Hercegovini tijekom rata koji je uslijedio nakon raspada bivše Jugoslavije. HVO je bio ključna komponenta u obrani hrvatskog naroda u BiH i igrao je značajnu ulogu u vojnim operacijama protiv srpskih i bošnjačkih snaga. Tijekom rata, HVO je surađivao s Hrvatskom vojskom, ali je također imao svoje vlastite strukture, zapovjedništvo i jedinice koje su se borile za ostvarenje političkih i vojnih ciljeva hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini.
Osnivanje HVO-a bilo je rezultat potrebe za organiziranim vojnim otporom protiv agresije. U to vrijeme, Hrvatska se suočavala s vanjskim prijetnjama, a hrvatski narod u BiH bio je izložen napadima i nasilju. HVO je imao za cilj zaštitu Hrvata u BiH, osiguranje teritorijalne cjelovitosti i postizanje političkih prava kroz vojnu komponentu. Tijekom rata, HVO je sudjelovao u brojnim bitkama i operacijama, a neke od najpoznatijih uključuju operaciju ‘Mistral’, ‘Maestral’ i ‘Sanitetska pomoć’.
Organizacija HVO-a bila je složena, sa različitim postrojbama i jedinicama koje su djelovale na različitim frontovima. HVO je imao svoje zapovjedništvo, vojnike, logistiku i druge resurse potrebne za vođenje rata. Tijekom rata, HVO je uspostavio i svoje institucije vlasti koje su upravljale područjima pod njihovom kontrolom. Ova vlast često je bila predmet kritika zbog načina na koji je upravljala, kao i zbog odnosa prema drugim narodima u BiH.
Nakon rata, HVO je postao predmet različitih kontroverzi. Mnogi su ga optuživali za ratne zločine, posebno u kontekstu sukoba s bošnjačkim snagama. Među najistaknutijim slučajevima su bili incidenti u srednjoj Bosni, gdje su postojali sukobi između HVO-a i Armije Republike Bosne i Hercegovine. Ovi sukobi su se često karakterizirali kao etnički motivirani, s posljedicama koje su trajale dugo nakon završetka rata.
Nakon rata, HVO je formalno raspušten, ali je ostao simbol otpora i identiteta za mnoge Hrvate u BiH. Mnogi bivši pripadnici HVO-a i dalje su aktivni u političkom životu, a institucije koje su proizašle iz HVO-a nastavljaju postojati. HVO se i dalje pamti kao ključna organizacija koja je oblikovala povijest Hrvata u Bosni i Hercegovini.
U današnje vrijeme, HVO se često spominje u kontekstu pomirenja i odnosa među narodima u BiH. Njegova uloga u ratu i poslijeratnom razdoblju ostaje predmet rasprava i istraživanja. S jedne strane, HVO je percipiran kao zaštitnik hrvatskog naroda, dok s druge strane, postoje kritike na račun njegovih akcija tijekom rata. Ova kompleksnost odnosa i sjećanja na HVO odražava širu sliku o ratovima u bivšoj Jugoslaviji i posljedicama koje su one ostavile na društvo.
Uloga HVO-a i dalje se proučava u okviru akademskih i političkih rasprava, a njegovo nasljeđe predstavlja izazov za sve narode u Bosni i Hercegovini. Mnogi se nadaju da će se kroz dijalog i razumijevanje moći izgraditi bolja budućnost, a prošlost, uključujući i ulogu HVO-a, može poslužiti kao lekcija za buduće generacije.