Pravna istorija Evrope obuhvaća razvoj pravnih sustava, normi i institucija na ovom kontinentu kroz različite povijesne periode, od antike do suvremenog doba. Ova tema je izuzetno složena i raznolika, s obzirom na to da Europa obuhvaća mnoge države, kulture i pravne tradicije. Od rimskog prava, koje se smatra jednim od temelja europskog pravnog sustava, do današnjih dana, pravna istorija Evrope svjedoči o evoluciji pravnih ideja i institucija koje su oblikovale društva i države.
Rimsko pravo, koje se razvijalo od 5. stoljeća prije Krista pa sve do 6. stoljeća nove ere, imalo je dubok utjecaj na pravne sustave mnogih europskih zemalja. Njegova načela i norme postali su temelj za razvoj prava u srednjem vijeku i kasnije. Osim toga, rimsko pravo je pružilo mnoge koncepte koji su i danas prisutni u modernim pravnim sustavima, kao što su ugovori, vlasništvo i kazneno pravo.
U srednjem vijeku, pravna istorija Evrope bila je obilježena pojavom feudalizma, što je značilo da su pravni odnosi u velikoj mjeri ovisili o društvenim i ekonomskim strukturama. U tom razdoblju, lokalni zakoni i običaji postali su dominantni, a pravni sustavi su se razvijali u skladu s potrebama lokalnih zajednica. Međutim, s rastom gradova i trgovine, pojavili su se i novi pravni koncepti koji su se prilagođavali promjenjivim društvenim uvjetima.
Renesansa je donijela novi val interesa za klasično pravo, a humanizam je potaknuo razvoj prava kao akademske discipline. U ovom razdoblju, pravnici su počeli ponovno istraživati i analizirati rimsko pravo, što je dovelo do njegovog ponovnog uspona i utjecaja na pravne sustave širom Europe. Ovaj period je također označio početak razvoja nacionalnih pravnih sustava, jer su se države počele oblikovati kao samostalne jedinice s vlastitim pravnim normama.
U 17. i 18. stoljeću, došlo je do značajnih promjena u pravnoj istoriji Evrope s pojavom prosvjetiteljstva. Filozofi poput Johna Lockea i Montesquieua postavili su temelje za moderne koncepte prava i sloboda pojedinca. Ovi ideali su utjecali na razvoj ustava i zakona u mnogim europskim zemljama, a posebno su se manifestirali tijekom Francuske revolucije koja je donijela značajne promjene u pravnom sustavu Francuske i inspirirala druge nacije.
U 19. stoljeću, pravna istorija Evrope doživjela je daljnje transformacije s razvojem modernih pravnih kodifikacija. Njemački Zakonik građanskog prava (BGB) iz 1900. godine i Francuski građanski zakonik iz 1804. godine postali su uzori za mnoge druge zemlje u Europi i svijetu. Ovi zakoni su sistematizirali pravne norme i učinili ih pristupačnijima građanima, omogućujući tako veće razumijevanje prava i pravnih postupaka.
20. stoljeće donijelo je nove izazove i promjene u pravnoj istoriji Evrope. Drugi svjetski rat i njegovi strašni posljedici doveli su do razvoja međunarodnog prava, ljudskih prava i pravnih normi koje su se primjenjivale na globalnoj razini. Europska unija, koja je nastala iz ideje o ekonomskom povezivanju, također je doprinijela razvoju zajedničkog pravnog okvira koji utječe na pravne sustave država članica.
U suvremenom dobu, pravna istorija Evrope nastavlja se razvijati suočena s novim izazovima kao što su digitalizacija, zaštita privatnosti, ljudska prava i globalizacija. Pravo se suočava s potrebom da se prilagodi novim društvenim, tehnološkim i ekonomskim uvjetima. Pravna istorija Evrope predstavlja bogat izvor znanja i iskustava koja su oblikovala naše današnje pravne sustave i norme.