1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Što je sindrom trenja iliotibijalnog trakta?

Što je sindrom trenja iliotibijalnog trakta?

Sindrom trenja iliotibijalnog traktusa (ITBS) je stanje koje uzrokuje bol na vanjskoj strani koljena i često se javlja kod sportaša, posebno trkača i biciklista. Ovo stanje nastaje zbog trenja između iliotibijalnog trakta, koji je dugačka traka vezivnog tkiva koja se proteže duž vanjske strane bedra, i lateralnog kondila femura, dijela bedrene kosti koji se nalazi na vanjskoj strani koljena. Tijekom aktivnosti, ovaj traka može postati napet i uzrokovati nelagodu ili bol.

Jedan od glavnih uzroka ITBS-a je prekomjerna upotreba ili nepravilno kretanje. Sportaši koji naglo povećavaju intenzitet ili volumen svojih treninga, kao i oni koji ne provode dovoljno vremena na zagrijavanju ili istezanju, često su skloni ovom sindromu. Također, neprikladna obuća, neravne površine za trčanje ili biciklističke sjedalice koje nisu pravilno postavljene mogu dodatno pogoršati situaciju. Osobe s strukturnim problemima, poput ravnih stopala ili visokih lukova, također su u većem riziku od razvoja ITBS-a.

Simptomi sindroma trenja iliotibijalnog traktusa obično se javljaju postepeno. Prvi znakovi uključuju bol ili nelagodu na vanjskoj strani koljena, koja se može pogoršati tijekom trčanja, hodanja nizbrdo ili dok se savija koljeno. Tijekom vremena, bol može postati intenzivnija i javiti se čak i u mirovanju. Osobe koje pate od ovog sindroma često opisuju osjećaj pečenja ili probadanja, što može otežati obavljanje svakodnevnih aktivnosti ili sportskih treninga.

Kako bi se dijagnosticirao ITBS, liječnik će obično provesti fizički pregled i uzeti anamnezu pacijenta. U nekim slučajevima može biti potrebno napraviti slikovne pretrage poput ultrazvuka ili magnetske rezonance (MR) kako bi se isključila druga stanja koja uzrokuju bol u koljenu. Važno je napomenuti da bol u koljenu može imati različite uzroke, a pravilna dijagnoza je ključna za učinkovito liječenje.

Jednom kada se postavi dijagnoza, liječenje sindroma trenja iliotibijalnog traktusa obično uključuje kombinaciju odmora, fizikalne terapije i promjena u načinu vježbanja. Odmaranje pogođenog koljena je ključno, a aktivnost se može privremeno smanjiti ili prilagoditi kako bi se smanjila bol. Fizikalna terapija često uključuje vježbe istezanja i jačanja, kao i tehnike masaže koje pomažu u opuštanju napetih mišića i tkiva. Osim toga, preporučuje se korištenje leda za smanjenje upale i bolova.

U mnogim slučajevima, promjene u obući ili tehnikama trčanja mogu pomoći u smanjenju pritiska na iliotibijalni trakt. Trkači bi trebali razmotriti korištenje kvalitetnih tenisica koje pružaju dobru potporu i amortizaciju. Također, važno je osigurati da su biciklističke sjedalice pravilno postavljene kako bi se spriječilo dodatno opterećenje na koljenima.

U rijetkim slučajevima, kada konzervativno liječenje ne donosi olakšanje, mogu se preporučiti invazivnije metode liječenja, kao što su injekcije kortikosteroida ili čak kirurški zahvat. Međutim, većina pacijenata uspijeva upravljati simptomima kroz konzervativne mjere.

Prevencija sindroma trenja iliotibijalnog traktusa uključuje pravilno zagrijavanje i istezanje prije vježbanja, kao i postepeno povećanje intenziteta treninga. Također je važno slušati svoje tijelo i pravovremeno reagirati na bolove ili nelagodu, kako bi se izbjeglo pogoršanje stanja. Uz pravilnu njegu i pažljiv pristup, većina ljudi s ITBS-om može se vratiti svojim omiljenim aktivnostima bez značajnijih problema.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment