1. Početna
  2. Financije & Pravo
  3. Što je upravni postupak i tko snosi teret dokazivanja?

Što je upravni postupak i tko snosi teret dokazivanja?

Upravno pravo predstavlja granu prava koja se bavi regulacijom odnosa između tijela javne vlasti i građana. Upravni postupak, kao ključni element ovog prava, uspostavlja pravila i procedure koje tijela javne vlasti moraju slijediti prilikom donošenja odluka koje utječu na prava i obveze pojedinaca. Jedan od važnih aspekata upravnog postupka je pitanje tereta dokazivanja, odnosno tko snosi odgovornost za dokazivanje određenih činjenica tijekom postupka.

Teret dokazivanja u upravnom postupku odnosi se na obvezu strana u postupku da dokažu svoje tvrdnje i činjenice koje su relevantne za donošenje odluke. U pravilu, teret dokazivanja snosi strana koja iznosi određenu tvrdnju koja može dovesti do promjene u pravnom statusu druge strane. To znači da ako stranka želi ostvariti određeno pravo ili povlasticu, ona mora pružiti dokaze koji potkrepljuju njene zahtjeve.

Važno je napomenuti da postoji razlika u teretu dokazivanja između različitih vrsta upravnih postupaka. Na primjer, u upravnim postupcima koji se odnose na izdavanje dozvola ili licenci, teret dokazivanja može biti na osobi koja traži odobrenje da dokaže da ispunjava sve zakonske uvjete. S druge strane, u postupcima koji se odnose na sankcije ili kazne, teret dokazivanja obično leži na tijelu javne vlasti koje mora dokazati da je prekršaj zaista počinjen.

Upravni postupak je reguliran Zakonom o općem upravnom postupku, koji propisuje osnovna pravila i principe koji se primjenjuju na sve upravne postupke. Ovaj zakon također definira prava i obveze stranaka u postupku, kao i načine na koje se dokazi mogu prikupljati i vrednovati. Važno je da stranke budu svjesne svojih prava, uključujući pravo na pravično suđenje, pravo na iznošenje svojih stavova i pravo na pristup svim relevantnim informacijama.

Kada stranka preuzme teret dokazivanja, ona može koristiti različite oblike dokaza, uključujući svjedočanstva, dokumente, izvještaje i druge materijale. Tijela javne vlasti također imaju obvezu istražiti sve relevantne činjenice i okolnosti, te mogu pribaviti dokaze koji su potrebni za donošenje ispravne odluke. U nekim slučajevima, ako tijelo vlasti ne ispuni svoju obvezu istraživanja, može se smatrati da je prekršilo pravila upravnog postupka.

Jedan od ključnih principa upravnog postupka je načelo materijalne istine, koje nalaže da tijela vlasti trebaju nastojati utvrditi stvarno stanje stvari, a ne samo formalno slijediti propisane procedure. Ovo načelo omogućuje tijelima vlasti da u svojim odlukama uzmu u obzir sve relevantne činjenice, čak i one koje nisu izravno navedene od strane stranaka. Na taj način, upravni postupak nastoji osigurati pravednost i pravičnost u donošenju odluka.

U konačnici, teret dokazivanja u upravnom postupku je složena tema koja zahtijeva pažljivo razmatranje. Stranke trebaju biti svjesne svojih obveza i prava, a tijela vlasti trebaju djelovati transparentno i pošteno prilikom donošenja odluka. Razumijevanje ovog koncepta može pomoći građanima da bolje navigiraju kroz administrativne procedure i ostvare svoja prava.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment