1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Što napraviti kada boli uho?

Što napraviti kada boli uho?

Bol uhu može biti vrlo neugodna i ponekad i zastrašujuća, osobito ako niste sigurni što uzrokuje bol i kako ju liječiti. Uho je složen organ koji može biti pogođen raznim problemima, od infekcija do ozljeda. Ako osjetite bol u uhu, važno je ostati smiren i razmotriti nekoliko koraka koje možete poduzeti kako biste ublažili simptome i razumjeli što se događa.

Prvo, razmislite o mogućim uzrocima boli. Infekcije uha su najčešći uzrok boli, osobito kod djece. Ove infekcije mogu biti uzrokovane bakterijama ili virusima koji prodiru u srednje uho. Simptomi infekcije uha često uključuju bol, osjećaj punine ili pritiska u uhu, a ponekad i groznicu. Ako imate sumnju da imate infekciju, preporučuje se da se posavjetujete s liječnikom koji će procijeniti vaše stanje.

Osim infekcija, bol u uhu može biti posljedica alergija, sinusitisa ili promjena pritiska, primjerice prilikom leta avionom ili ronjenja. U takvim slučajevima, ponekad je dovoljno primijeniti kućne lijekove za ublažavanje boli. Na primjer, topli oblozi mogu pomoći u smanjenju nelagode. Možete navlažiti krpu toplom vodom i staviti je na uho, čime ćete povećati protok krvi i olakšati bol.

Za ublažavanje boli možete koristiti i lijekove protiv bolova, poput ibuprofena ili paracetamola. Ovi lijekovi mogu pomoći u smanjenju boli i upale. Međutim, uvijek se preporučuje konzultacija s liječnikom prije uzimanja bilo kakvih lijekova, posebno ako imate druge zdravstvene probleme ili uzimate druge lijekove.

Važno je napomenuti da ako bol u uhu traje dulje od nekoliko dana, pogoršava se ili je praćena drugim simptomima kao što su gubitak sluha, iscjedak iz uha ili visoka temperatura, trebate se odmah obratiti liječniku. Stručnjak će moći provesti potrebne pretrage i postaviti ispravnu dijagnozu. U nekim slučajevima, možda će biti potrebna i antibiotska terapija ili druge medicinske intervencije kako bi se riješio problem.

Pored medicinskih opcija, postoje i neki prirodni lijekovi koji se mogu koristiti za ublažavanje boli u uhu. Na primjer, nekoliko kapi maslinovog ulja ili ulja češnjaka može pomoći. Međutim, budite oprezni i nemojte stavljati ništa u uho bez prethodnog savjetovanja s liječnikom, osobito ako sumnjate na perforaciju bubnjića.

Preventivno djelovanje također može pomoći u smanjenju rizika od boli u uhu. Održavajte dobru higijenu ušiju, izbjegavajte izlaganje prekomjernoj vlazi i provjerite sa svojim liječnikom ako imate učestale infekcije uha. Ponekad će liječnik preporučiti cijepljenje protiv gripe ili pneumokokne infekcije kako bi se smanjila vjerojatnost razvoja problema s uhom.

Kada se suočite s bolovima u uhu, važno je ne ignorirati simptome i ne oklijevati potražiti pomoć. Zdravlje ušiju je ključno za našu svakodnevicu i kvalitetu života. Ako sumnjate u uzrok boli, ili ako bol traje, najbolje je konzultirati se s liječnikom koji će vas uputiti na daljnje pretrage ili liječenje. U svakom slučaju, bol u uhu nije nešto s čime biste trebali živjeti, pa se potrudite pronaći rješenje što je prije moguće.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment