U posljednje tri godine, svijet se suočio s neviđenim izazovima uzrokovanim pandemijom COVID-19. Mnoge su države, uključujući Hrvatsku, uvele razne mjere i potpore kako bi pomogle gospodarstvu da se oporavi od negativnih posljedica pandemije. Jedna od ključnih mjera su covid potpore de minimis, koje imaju za cilj pomoći malim i srednjim poduzećima da prebrode teške trenutke. No, što točno podrazumijevamo pod tim pojmom i kako funkcionira sustav potpora?
De minimis potpore su oblik državne pomoći koji se temelji na pravilima Europske unije. Prema tim pravilima, državne potpore koje se dodjeljuju malim iznosima ne smatraju se narušavanjem tržišne konkurencije, sve dok iznos potpore ne prelazi određeni prag. U kontekstu COVID-19, mnoge su države uvele potporne programe koji su se uklapali u ovaj okvir, omogućujući poduzećima da prime financijsku pomoć bez straha od kršenja pravila o državnoj pomoći.
U Hrvatskoj, covid potpore de minimis omogućuju poduzećima da dobiju sredstva koja mogu koristiti za pokrivanje različitih troškova, uključujući plaće zaposlenika, najamnine, kao i druge operativne troškove koji su se povećali zbog pandemije. Ove potpore su osobito važne za sektore koji su najviše pogođeni, poput turizma, ugostiteljstva i maloprodaje.
Jedna od značajnih prednosti de minimis potpora je njihova brzina i jednostavnost u dobivanju. Za razliku od kompleksnijih sustava državne pomoći koji zahtijevaju dugotrajne procese odobravanja, de minimis potpore omogućuju bržu reakciju i pružanje pomoći poduzećima koja se suočavaju s hitnim financijskim problemima. U mnogim slučajevima, poduzeća mogu dobiti sredstva u vrlo kratkom vremenu, što im pomaže da održe likvidnost i izbjegnu zatvaranje.
Međutim, važno je napomenuti da postoji ograničenje na iznos koji poduzeća mogu primiti kroz de minimis potporu. U Europskoj uniji, ukupni iznos potpore koji jedno poduzeće može primiti tijekom razdoblja od tri fiskalne godine ne smije prelaziti 200.000 eura. Ova granica osigurava da pomoć ostane unutar okvira koji ne narušava tržišnu ravnotežu, dok istovremeno omogućuje poduzećima potrebnu podršku.
Osim financijske pomoći, covid potpore de minimis također su uključivale različite vrste savjetodavne pomoći i podrške u poslovanju. Mnoge lokalne vlasti i poduzetničke agencije nudile su edukacije i radionice kako bi poduzeća mogla bolje upravljati svojim financijama i planirati budućnost nakon pandemije. Takva podrška dodatno je osnažila poduzeća, omogućujući im da se prilagode novim uvjetima na tržištu.
U kontekstu europske integracije i usklađivanja s pravilima Europske unije, Hrvatska je pokazala odlučnost u implementaciji ovih mjera. Tijekom pandemije, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja radilo je na razvijanju i poboljšanju programa potpora, kako bi osiguralo da pomoć stigne do onih koji je najviše trebaju. Ove mjere ne samo da su pomogle u očuvanju radnih mjesta, već su i doprinijele stabilizaciji gospodarstva u turbulentnim vremenima.
U zaključku, covid potpore de minimis predstavljaju važan alat u borbi protiv ekonomskih posljedica pandemije. Ovaj oblik pomoći omogućuje brzu i efikasnu podršku malim i srednjim poduzećima, osiguravajući im potrebna sredstva za preživljavanje i oporavak. Dok se gospodarstvo polako oporavlja, važno je da poduzeća budu svjesna svih dostupnih mogućnosti i da iskoriste potporne programe koji im mogu pomoći u ovoj fazi oporavka. S obzirom na uvjete i potrebe tržišta, jasno je da će potpora i dalje biti ključna u osnaživanju gospodarstva i podupiranju poduzetničkog duha u Hrvatskoj.