1. Početna
  2. Financije & Pravo
  3. Što su futures ugovori?

Što su futures ugovori?

Futures ugovori, ili ugovori o budućim isporukama, predstavljaju jedan od osnovnih instrumenata u svijetu financija i trgovanja. Ovi ugovori omogućuju sudionicima tržišta da unaprijed dogovore cijenu određene imovine koja će biti isporučena u budućnosti. Ova vrsta ugovora koristi se za zaštitu od rizika ili za špekulaciju na promjene cijena. Razumijevanje futures ugovora ključno je za svakoga tko želi sudjelovati u trgovanju ili investiranju na financijskim tržištima.

Osnovna svrha futures ugovora je omogućiti trgovcima i investitorima da se zaštite od promjena cijena. Na primjer, poljoprivrednik koji uzgaja pšenicu može sklopiti futures ugovor s kupcem da mu proda određenu količinu pšenice po fiksnoj cijeni koja će biti isporučena za nekoliko mjeseci. Na taj način poljoprivrednik se štiti od mogućeg pada cijena pšenice. S druge strane, kupac se štiti od rasta cijena, osiguravajući fiksnu cijenu za buduću isporuku.

Futures ugovori se najčešće koriste za trgovanje robama, kao što su nafta, zlato, pšenica ili kukuruz, ali i za financijske instrumente poput dionica, obveznica ili valuta. Ovi ugovori su standardizirani i trguju se na organiziranim burzama, što znači da su svi uvjeti ugovora unaprijed određeni i da su svi sudionici tržišta upoznati s tim uvjetima. To olakšava trgovanje i povećava likvidnost tržišta.

Jedan od ključnih elemenata futures ugovora je margin. Kada trgovac sklopi futures ugovor, mora uložiti određeni iznos novca, poznat kao margin, koji služi kao osiguranje da će ispuniti svoje obveze prema ugovoru. Margin se može smatrati vrstom depozita koji se koristi za pokriće potencijalnih gubitaka. Ovisno o tržištu, margin može biti relativno mali u odnosu na ukupnu vrijednost ugovora, što omogućuje trgovcima da kontroliraju velike pozicije s malim iznosom kapitala. Međutim, to također znači da su gubici mogući, pa čak i veći od uloženog iznosa.

Osim zaštite od rizika, futures ugovori se koriste i za špekulaciju. Trgovci koji vjeruju da će cijene neke imovine rasti mogu kupiti futures ugovore, dok oni koji očekuju pad cijena mogu prodati futures ugovore. Ova vrsta trgovanja može biti vrlo profitabilna, ali također nosi visok rizik. Trgovci se često koriste analizama i tržišnim trendovima kako bi donijeli informirane odluke o kupnji ili prodaji futures ugovora.

Još jedan važan aspekt futures ugovora je isporuka. Dok su neki futures ugovori dizajnirani za fizičku isporuku imovine (npr. pšenica, nafta), drugi su razvijeni za financijsku isporuku, gdje se umjesto fizičkog prijenosa imovine isplaćuju razlike u cijeni. Na primjer, ako trgovac kupi futures ugovor na dionice, na dan isteka ugovora, umjesto da zaprima dionice, on će primiti razliku između cijene ugovora i tržišne cijene dionica u tom trenutku.

Trgovanje futures ugovorima može biti složeno i zahtijeva duboko razumijevanje tržišta i strategija trgovanja. Osim toga, trgovci moraju biti svjesni rizika koji dolazi s polugom i mogućim gubicima. Stoga je preporučljivo da trgovci, posebno oni koji su novi u ovom obliku trgovanja, potraže dodatne resurse, kao što su edukacije ili savjeti iskusnijih kolega, prije nego što se upuste u trgovanje futures ugovorima. Uz pravilno znanje i strategiju, futures ugovori mogu biti vrijedan alat za upravljanje rizicima i ostvarivanje profita na financijskim tržištima.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment