1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Što su jetrene mrlje i kako ih prepoznati?

Što su jetrene mrlje i kako ih prepoznati?

Jetrene mrlje, poznate i kao senilne mrlje ili lentigo, su pigmentirane lezije koje se obično pojavljuju na koži starijih osoba, najčešće na dijelovima tijela koji su najviše izloženi sunčevom zračenju, kao što su ruke, lice i ramena. Ove mrlje su rezultat dugotrajne izloženosti UV zračenju koje uzrokuje prekomjernu proizvodnju melanina, pigmenta koji daje boju koži. Iako su estetski problem za mnoge, jetrene mrlje su obično bezopasne i ne zahtijevaju medicinski tretman.

Na koži se pojavljuju kao male, smeđe ili crne točke, često nepravilnog oblika, koje se mogu povećavati s vremenom. Veličina ovih mrlja može varirati, a mogu se kretati od nekoliko milimetara do nekoliko centimetara u promjeru. Važno je napomenuti da se jetrene mrlje razlikuju od drugih kožnih lezija poput madeža ili karcinoma kože. Dok su jetrene mrlje obično ravne i ne uzrokuju nikakve simptome, madeži mogu biti izbočeni i mogu uzrokovati svrbež ili krvarenje, što može biti znak ozbiljnijeg stanja.

Jedan od ključnih čimbenika koji utječe na razvoj jetrenih mrlja je starost. Kako starimo, naša koža gubi sposobnost regeneracije, a stanice koje proizvode melanin mogu postati neujednačene, što dovodi do pojave ovih mrlja. Osim toga, genetska predispozicija također može igrati ulogu; ako su vaši roditelji imali jetrene mrlje, postoji vjerojatnost da ćete ih i vi razviti. Korištenje solarija i neadekvatna zaštita od sunca dodatno povećavaju rizik od nastanka ovih mrlja.

Prevencija je ključna kada je u pitanju smanjenje rizika od razvoja jetrenih mrlja. Korištenje krema za sunčanje s visokim SPF-om, izbjegavanje izravnog sunca, posebno tijekom najintenzivnijih sati, i nošenje zaštitne odjeće može značajno smanjiti šanse za pojavu ovih mrlja. Također, redoviti dermatološki pregledi mogu pomoći u praćenju promjena na koži i pravovremenom otkrivanju potencijalno opasnih lezija.

U slučajevima kada jetrene mrlje uzrokuju estetske smetnje, postoje različite opcije liječenja. Ove uključuju lasersku terapiju, kemijske pilinge i krioterapiju, koji mogu pomoći u smanjenju vidljivosti mrlja. Laserska terapija koristi visoko koncentrirane zrake svjetlosti kako bi uništila pigmentne stanice, dok kemijski peeling uklanja gornje slojeve kože, potičući rast nove, svjetlije kože. Krioterapija uključuje zamrzavanje mrlja te ih na taj način uklanja. Međutim, prije nego što se odlučite za bilo koji oblik liječenja, važno je konzultirati se s dermatologom kako biste osigurali da su mrlje doista jetrene i da se ne radi o nečemu ozbiljnijem.

U konačnici, jetrene mrlje su uobičajena pojava kod starijih osoba i nisu opasne po zdravlje. Iako mogu predstavljati estetski problem, postoje mnoge metode prevencije i liječenja koje mogu pomoći u upravljanju ovim stanjima. Odgovarajuća njega kože i zaštita od sunca ključni su za očuvanje zdravlja kože i smanjenje rizika od pojave jetrenih mrlja. Ako primijetite promjene na koži ili imate bilo kakvih pitanja, obavezno se obratite stručnjaku za kožu kako biste dobili pravilan savjet i njegu.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment