1. Početna
  2. Životinje & Biljke
  3. Što su krizanteme i kako ih uzgajati?

Što su krizanteme i kako ih uzgajati?

Krizanteme, poznate i kao „mumije“, su jedne od najpopularnijih cvjetova koje se uzgajaju diljem svijeta, a posebno u Europi i Aziji. Ove prekrasne biljke dolaze u različitim bojama i oblicima, a njihova ljepota i dugovječnost čine ih idealnim izborom za vrtove, balkone i kao rezano cvijeće. No, što zapravo znamo o krizantemama? U ovom članku istražit ćemo njihovu povijest, uzgoj, njegu i simboliku, te odgovoriti na pitanje zašto su one tako omiljene među ljubiteljima biljaka.

Povijest krizantema seže tisućama godina unatrag. Porijeklom su iz Azije, posebno iz Kine, gdje su se uzgajale još u 15. stoljeću prije Krista. U Kini su krizanteme simbolizirale dugovječnost i sreću, a često su se koristile i u tradicionalnoj medicini. Tijekom vremena, ova biljka je postala popularna i u Japanu, gdje se slavi godišnji festival krizantema. U Europu su krizanteme stigle u 17. stoljeću, a od tada su postale omiljene među vrtlarima i cvjećarima.

Krizanteme su trajnice koje pripadaju obitelji Asteraceae. Postoji mnogo različitih vrsta krizantema, ali najčešće se uzgajaju dvogodišnje sorte. Njihova visina može varirati od 30 cm do preko 1 metra, a cvjetovi dolaze u raznim bojama, uključujući žutu, narančastu, crvenu, bijelu i ljubičastu. Ovisno o vrsti, krizanteme mogu imati jednostavne ili složene cvjetove, s raznolikim oblicima latica.

Kada je u pitanju uzgoj krizantema, potrebno je obratiti pažnju na nekoliko ključnih faktora. Prvo, krizanteme najbolje uspijevaju na sunčanim mjestima s dobro dreniranim tlom. Idealna temperatura za njihov rast je između 15 i 20 stupnjeva Celzija. Prilikom sadnje, važno je osigurati razmak između biljaka od najmanje 30 cm kako bi se omogućio dobar protok zraka. Tlo treba biti bogato hranjivim tvarima, stoga je preporučljivo dodati kompost ili gnojivo prije sadnje.

Nakon što su krizanteme zasađene, njihova njega je ključna za uspješan rast i cvjetanje. Redovito zalijevanje je važno, ali treba paziti da se ne preljeva, jer to može dovesti do truljenja korijena. Tijekom vegetacijske sezone, preporučuje se gnojiti biljke svaka dva do tri tjedna kako bi se potaknulo bujno cvjetanje. Kada cvjetovi počnu venuti, važno je redovito uklanjati ocvale cvjetove kako bi se potaknulo novo cvjetanje.

Krizanteme su također otporne na mnoge štetnike i bolesti, ali ipak je važno biti oprezan. Najčešći problemi uključuju napad lisnih uši i paukovih grinje, koje se mogu kontrolirati primjenom odgovarajućih pesticida ili prirodnih metoda poput prskanja sapunicom. Također, krizanteme su sklone truljenju ako su zasađene u previše vlažnom tlu, stoga je dobro provjeriti drenažu.

Osim što su estetski privlačne, krizanteme imaju i simboličko značenje. U mnogim kulturama, krizanteme simboliziraju ljubav, odanost i prijateljstvo. U Japanu su posebno cijenjene i smatraju se simbolom čistoće i jednostavnosti. U nekim europskim zemljama, krizanteme su povezane s blagdanom Svih svetih i često se koriste za ukrašavanje grobova, što ih čini simbolom sjećanja i poštovanja prema preminulima.

Na kraju, krizanteme su prekrasne biljke koje svaki vrt ili prostor mogu učiniti ljepšim. Bilo da ih uzgajate u vrtu ili u saksijama na balkonu, njihove živopisne boje i miris zasigurno će privući pažnju. Uz pravilnu njegu i malo strpljenja, krizanteme će vas nagraditi svojim cvjetovima tijekom cijele jeseni. Stoga, ako tražite cvijet koji će vas oduševiti i donijeti boje u vaš život, krizanteme su pravi izbor.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment