Kokoši nesilice, poznate i kao kokoši za meso, su pasmine kokoši koje se uzgajaju prvenstveno zbog mesa, a ne zbog jaja. Ove kokoši su rezultat selektivnog uzgoja koji je usmjeren na povećanje tjelesne mase i brzinu rasta, što ih čini vrlo popularnim među farmerima i uzgajivačima. U ovom članku istražit ćemo što su kokoši nesilice, kako ih pravilno uzgajati i koje su njihove specifične karakteristike.
Kokoši nesilice dolaze u različitim pasminama, a najpoznatije su pasmine poput Brojlere i Cobb. Ove kokoši su specijalizirane za brzo dobivanje tjelesne mase i mogu doseći težinu od 2 do 3 kilograma u samo nekoliko mjeseci. Njihova brzina rasta je impresivna, a to je ono što ih čini ekonomičnim izborom za uzgajivače koji se bave mesnom proizvodnjom.
Kada planirate uzgajati kokoši nesilice, važno je osigurati im odgovarajuće uvjete. Prvo, potrebno je odabrati pravi prostor za njihovo držanje. Kokoši nesilice zahtijevaju dovoljno prostora za kretanje, kako bi se spriječile bolesti i stres. Idealno bi bilo osigurati im najmanje 1 četvorni metar prostora po kokoši u zatvorenom prostoru, dok bi na otvorenom prostoru trebao biti osiguran veći prostor za slobodno kretanje.
Osim prostora, veoma je važno obratiti pažnju na prehranu kokoši nesilica. Ove kokoši imaju specifične prehrambene potrebe koje se razlikuju od onih kod kokoši nesilica. Preporučuje se hraniti ih visokokvalitetnom krmom koja sadrži sve potrebne hranjive tvari, uključujući proteine, vitamine i minerale. Također, osiguravanje svježe vode je ključno za njihovo zdravlje i dobrobit.
Jedan od izazova s kojima se uzgajivači suočavaju prilikom uzgoja kokoši nesilica je njihova osjetljivost na bolesti. Kokoši nesilice su često podložne različitim bolestima zbog brzog rasta i gustog uzgoja. Stoga je važno redovito provoditi veterinarske preglede, cijepljenja i osigurati dobru higijenu u kokošinjcu. Preporučuje se redovito čišćenje prostora i opreme kako bi se spriječilo širenje bolesti i parazita.
Kada je riječ o uzgoju kokoši nesilica, važno je imati na umu da se njihov uzgoj može odvijati na različite načine. Neki uzgajivači odlučuju se za intenzivni uzgoj, gdje se kokoši drže u zatvorenim prostorima i hrane specijaliziranom krmom. Ovaj pristup može biti vrlo učinkovit, ali dolazi s vlastitim izazovima, poput većeg rizika od bolesti i stresa kod ptica. S druge strane, postoje i uzgajivači koji preferiraju ekološki uzgoj, gdje kokoši imaju pristup otvorenom prostoru i prirodnoj prehrani. Ovaj pristup može rezultirati zdravijim pticama i kvalitetnijim mesom, ali zahtijeva više resursa i vremena.
Uzgajanje kokoši nesilica može biti isplativo, ali je važno imati na umu troškove koji su uključeni. Troškovi hrane, opreme, veterinarske njege i održavanja prostora mogu se brzo zbrojiti. Preporučuje se izraditi poslovni plan koji će uključivati sve ove troškove kako bi se osiguralo da uzgoj bude održiv. Na primjer, troškovi hrane mogu se kretati od 0,20 do 0,50 eura po kokoši dnevno, ovisno o kvaliteti krme i prehrambenim potrebama.
Konačno, uzgoj kokoši nesilica može biti vrlo zadovoljavajuće iskustvo, ali zahtijeva pažljivo planiranje i brigu. Uz pravilne uvjete, prehranu i higijenu, kokoši nesilice mogu rasti zdrave i proizvoditi kvalitetno meso koje će zadovoljiti tržišne potrebe. Bez obzira na to jeste li iskusni uzgajivač ili tek započinjete, važno je educirati se o potrebama ovih ptica kako bi se osigurao njihov uspješan uzgoj.