1. Početna
  2. Automobili & Mobilnost
  3. Što trebate znati o tehničkom pregledu automobila u Njemačkoj?

Što trebate znati o tehničkom pregledu automobila u Njemačkoj?

Tehnički pregled automobila u Njemačkoj, poznat kao TÜV (Technischer Überwachungsverein), predstavlja obavezan postupak za sve vlasnike vozila koji žele osigurati da njihovo vozilo ispunjava sigurnosne i ekološke standarde. Ovaj pregled se obavlja svake dvije godine za većinu vozila, dok se za novija vozila prvi pregled obavlja nakon tri godine. U ovom članku istražit ćemo što sve uključuje tehnički pregled, kako se pripremiti za njega te koje su posljedice neprolaska pregleda.

Kada dođe vrijeme za tehnički pregled, vlasnici vozila moraju se pripremiti na nekoliko načina. Prvo, važno je provjeriti osnovne funkcionalnosti automobila, uključujući kočnice, svjetla, gume, vjetrobranska stakla i ispušni sustav. Ove komponente ne samo da utječu na sigurnost vozača i putnika, već i na ispunjavanje ekoloških normi koje Njemačka strogo propisuje. Ako vlasnik vozila primijeti bilo kakve nepravilnosti, preporučuje se da ih odmah otkloni prije odlaska na pregled.

Sam pregled obično traje između 30 i 60 minuta, a provodi ga ovlašteni tehnički inspektor. Tijekom pregleda, inspektor će obaviti niz testova kako bi osigurao da vozilo zadovoljava sve potrebne standarde. Nakon uspješnog pregleda, vlasnik vozila dobiva certifikat koji potvrđuje da je vozilo u ispravnom stanju. Ovaj certifikat je vrlo važan, jer bez njega vozilo ne može proći registraciju i legalno se koristiti na njemačkim cestama.

Troškovi tehničkog pregleda variraju ovisno o vrsti vozila i lokaciji, ali se obično kreću od 100 do 150 eura. Ovaj iznos može uključivati dodatne usluge, kao što su potrebne popravke ili zamjene dijelova, što može značajno povećati ukupne troškove. Važno je napomenuti da se troškovi pregleda mogu razlikovati između različitih servisnih centara, pa je preporučljivo provjeriti nekoliko opcija prije donošenja odluke.

U slučaju da vozilo ne prođe tehnički pregled, vlasnik će primiti izvještaj s detaljnim informacijama o razlozima neprolaska. Ovisno o prirodi problema, vlasnik ima mogućnost ispraviti uočene nedostatke i ponovno se prijaviti na pregled. Ovo ponovno testiranje obično se ne naplaćuje, ali za ozbiljnije popravke vlasnik će morati osigurati sredstva za popravke. Ukoliko se vozilo ne ispravi u zadanom roku, vlasniku prijeti kazna ili čak oduzimanje registracije.

Osim sigurnosnih i ekoloških standarda, tehnički pregled također igra ključnu ulogu u smanjenju broja nesreća na cestama. Redoviti pregledi pomažu u održavanju vozila u dobrom stanju, čime se značajno smanjuje rizik od tehničkih kvarova koji mogu dovesti do opasnih situacija. Ovo je posebno važno u Njemačkoj, gdje su prometne regulative vrlo stroge, a kazne za neprolazak tehničkog pregleda mogu biti visoke.

Za vlasnike vozila koji planiraju putovanje ili selidbu unutar Njemačke, važno je napomenuti da se tehnički pregled može obaviti na bilo kojem ovlaštenom mjestu u zemlji. Također, vlasnici stranih vozila koji žive u Njemačkoj trebaju obratiti posebnu pažnju na lokalne propise i zahtjeve vezane uz tehničke preglede. U nekim slučajevima, strana vozila mogu zahtijevati dodatne provjere kako bi bila usklađena s njemačkim standardima.

U zaključku, tehnički pregled automobila u Njemačkoj je važan korak u održavanju vozila sigurnim i usklađenim s ekološkim normama. Vlasnici vozila trebaju biti svjesni svojih obaveza i redovito provoditi potrebne preglede kako bi izbjegli probleme i osigurali sigurnost na cesti. Posljedice neprolaska pregleda mogu biti ozbiljne, stoga je bolje unaprijed se pripremiti i osigurati da vaše vozilo bude u dobrom stanju kako bi se izbjegle dodatne troškove i kazne.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment