1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Što učiniti kada pukne tetiva ramena?

Što učiniti kada pukne tetiva ramena?

Pucanje tetiva u ramenu može biti izuzetno bolno i ograničavajuće stanje koje može značajno utjecati na kvalitetu života. Tetivi su snažne strukture koje povezuju mišiće s kostima, a u ramenu se nalaze nekoliko važnih tetiva koji omogućuju pokretljivost i stabilnost zgloba. Najčešće se javlja pucanje rotatorne manžetne, skupine tetiva koja okružuje humerus i omogućuje pokrete ruku. Ovaj članak će istražiti uzroke, simptome, dijagnozu i mogućnosti liječenja pucanja tetiva u ramenu.

Uzroci pucanja tetiva u ramenu mogu biti različiti. Najčešće se javlja uslijed degenerativnih promjena koje se događaju s godinama. Stariji ljudi često imaju slabije tetive koje se lakše kidaju. Također, prekomjerna upotreba ramena, osobito kod sportaša i osoba čiji posao uključuje ponavljajuće pokrete ruku, može dovesti do preopterećenja tetiva i njihovog pucanja. U nekim slučajevima, trauma ili pad također mogu uzrokovati ozbiljna oštećenja tetiva.

Simptomi pucanja tetiva u ramenu obično uključuju jaku bol, otežano kretanje ruku, slabost u ruci i ponekad oteklinu. Pacijenti često opisuju bol kao oštru ili probadajuću, koja se može pogoršati prilikom podizanja ruke ili izvođenja određenih pokreta. U težim slučajevima, može doći do potpune nemogućnosti pomicanja ruke. Ako primijetite ove simptome, važno je potražiti liječničku pomoć što je prije moguće.

Dijagnoza pucanja tetiva u ramenu obično uključuje detaljnu anamnezu i fizički pregled. Liječnik će procijeniti pokretljivost ramena, kao i snagu mišića. Kako bi se točno utvrdilo postojanje pucanja tetiva, često se koriste slikovne pretrage poput ultrazvuka ili magnetske rezonancije (MR). Ove pretrage pomažu u vizualizaciji oštećenja tetiva i određivanju obujma problema.

Postoje različite mogućnosti liječenja pucanja tetiva u ramenu, ovisno o težini ozljede. U blagim slučajevima, konzervativno liječenje može uključivati odmor, fizioterapiju, primjenu leda, analgetike i protuupalne lijekove. Fizioterapija je ključna jer pomaže u jačanju mišića oko ramena i poboljšanju pokretljivosti. U slučajevima kada je oštećenje ozbiljnije, može biti potrebna kirurška intervencija kako bi se obnovio funkcionalni integritet tetiva.

Kirurgija može uključivati različite tehnike, uključujući artroskopiju, što je minimalno invazivna metoda koja koristi male rezove i kameru za vođenje operacije. Tijekom operacije, kirurg može šivati oštećene tetive ili ih ponovno pričvrstiti na kost. Nakon operacije, rehabilitacija je od iznimne važnosti kako bi se postigla maksimalna funkcionalnost ramena. Fizioterapeut će razviti individualni program vježbi koji će pomoći u jačanju i stabilizaciji ramena.

Prevencija pucanja tetiva u ramenu uključuje održavanje dobre fizičke kondicije, jačanje mišića oko ramena, pravilno izvođenje vježbi i izbjegavanje prekomjernih opterećenja. Redovito istezanje i jačanje ruku može pomoći u smanjenju rizika od ozljeda. Također je važno slušati svoje tijelo i ne ignorirati bol ili nelagodu tijekom aktivnosti.

U zaključku, pucanje tetiva u ramenu je ozbiljna ozljeda koja zahtijeva pravilan pristup liječenju i rehabilitaciji. Ako sumnjate na ovu ozljedu, ne oklijevajte potražiti stručnu pomoć kako biste osigurali najbolji mogući ishod i brži povratak svakodnevnim aktivnostima.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment