1. Početna
  2. Tehnologija & Gadgeti
  3. Što učiniti kada Wi-Fi ima samododijeljenu IP adresu?

Što učiniti kada Wi-Fi ima samododijeljenu IP adresu?

U današnje vrijeme, kada je povezanost putem interneta postala neizostavan dio našeg svakodnevnog života, problemi s mrežom mogu biti vrlo frustrirajući. Jedan od čestih problema s kojima se korisnici suočavaju je situacija kada Wi-Fi mreža dodijeli samodijeljenu IP adresu, što može uzrokovati prekid u vezi ili otežati pristup internetu. Ovaj članak istražuje uzroke i rješenja problema s samodijeljenim IP adresama, te pruža korisne savjete za rješavanje ovog problema.

Prvo, važno je razumjeti što znači samodijeljena IP adresa. Kada se uređaj poveže na Wi-Fi mrežu, obično mu se dodjeljuje IP adresa od strane usmjerivača putem DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) protokola. Ako usmjerivač ne može dodijeliti IP adresu, uređaj će sam odabrati adresu iz rezerviranog raspona, obično 169.254.x.x. Ova situacija se može dogoditi zbog više razloga, uključujući probleme s usmjerivačem, mrežnim kabelima ili konfiguracijom uređaja.

Jedan od najčešćih uzroka samodijeljene IP adrese je problem s usmjerivačem. Ako je usmjerivač isključen, ne radi ispravno ili je konfiguriran na način koji sprječava dodjelu IP adresa, svi uređaji koji se pokušavaju povezati na mrežu dobit će samodijeljene IP adrese. U tom slučaju, prvo treba provjeriti radi li usmjerivač. Pokušajte ga isključiti iz struje, pričekati nekoliko sekundi, a zatim ponovno uključiti. Ovaj jednostavan postupak može riješiti mnoge probleme s mrežom.

Ponekad je problem u mrežnim kabelima ili fizičkim vezama. Provjerite sve kablove koji su povezani na usmjerivač i osigurajte da su čvrsto spojeni. Također, provjerite jesu li svi uređaji ispravno povezani na mrežu. Ako koristite bežičnu vezu, provjerite je li Wi-Fi uključen na uređaju i je li mreža dostupna.

U slučaju da usmjerivač radi ispravno i svi kablovi su pravilno spojeni, problem može biti u postavkama uređaja koji se pokušava povezati na mrežu. Ponekad je potrebno resetirati mrežne postavke uređaja. Na mnogim uređajima, to možete učiniti u izborniku postavki, pod opcijom za mrežu ili Wi-Fi. Nakon resetiranja postavki, pokušajte ponovno povezati uređaj na mrežu.

Još jedno rješenje koje može pomoći jest promjena postavki usmjerivača. Prijavite se u sučelje usmjerivača putem web preglednika koristeći njegovu IP adresu (najčešće 192.168.1.1 ili 192.168.0.1). Provjerite postavke DHCP-a i osigurajte da je DHCP poslužitelj omogućen. Ako je onemogućen, uključite ga i spremite postavke. Također, provjerite da li postoji dovoljno slobodnih IP adresa za dodjelu uređajima koji se povezuju na mrežu.

U nekim slučajevima, problem može biti uzrokovan i antivirusnim ili vatrozidnim postavkama na računalu ili mobilnom uređaju. Provjerite jesu li ove sigurnosne postavke previše restriktivne i onemogućavaju li povezivanje na mrežu. Ako sumnjate, pokušajte privremeno onemogućiti antivirus ili vatrozid i provjerite hoće li se uređaj uspješno povezati na Wi-Fi.

Ukoliko ste isprobali sve navedene korake i problem i dalje postoji, možda je najbolje kontaktirati tehničku podršku ili stručnjaka za mreže. Oni mogu pomoći u dijagnosticiranju problema i pružiti specifična rješenja koja odgovaraju vašoj situaciji. Iako problemi s samodijeljenim IP adresama mogu biti frustrirajući, većina njih se može riješiti uz malo strpljenja i poznavanja osnovnih mrežnih postavki.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment