1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Što uzrokuje zadržavanje tekućine u tijelu?

Što uzrokuje zadržavanje tekućine u tijelu?

Zadržavanje tekućine u tijelu, poznato i kao edem, predstavlja čest problem koji može utjecati na ljude svih dobnih skupina. Ovaj fenomen se događa kada tijelo zadržava višak tekućine u tkivima i šupljinama, uzrokujući oticanje, nelagodu i različite zdravstvene tegobe. U ovom članku istražit ćemo uzroke zadržavanja tekućine, simptome, moguće komplikacije i načine prevencije i liječenja.

Jedan od glavnih uzroka zadržavanja tekućine je neuravnoteženost u prehrani. Naša prehrana često sadrži velike količine natrija, što može dovesti do zadržavanja tekućine. Natrij, koji se nalazi u soli, zadržava vodu u tijelu, a prekomjerna konzumacija slanih namirnica može uzrokovati oticanje, osobito u nogama i rukama. Osobe koje se bore s ovim problemom trebaju obratiti pažnju na unos natrija i pokušati ga smanjiti, zamjenjujući sol začinima i biljem.

Drugi važan faktor koji može uzrokovati zadržavanje tekućine su hormonalne promjene. Mnoge žene doživljavaju zadržavanje tekućine tijekom menstrualnog ciklusa, kada se razina hormona poput estrogena i progesterona mijenja. Ove hormonalne fluktuacije mogu uzrokovati povećano zadržavanje vode, što rezultira oticanjem. Također, trudnoća može donijeti slične promjene, jer tijelo zadržava više tekućine kako bi podržalo rast fetusa.

Jedan od ozbiljnijih uzroka zadržavanja tekućine može biti problem s bubrezima, srcem ili jetrom. Ove organe imaju ključnu ulogu u regulaciji ravnoteže tekućine u tijelu. Ako bubrezi ne funkcioniraju pravilno, tijelo može zadržavati višak tekućine, što dovodi do edema. Također, srčana insuficijencija može uzrokovati zadržavanje tekućine, jer srce ne može pumpati krv učinkovito, što rezultira nakupljanjem tekućine u donjim ekstremitetima i drugim dijelovima tijela. Jetra također igra važnu ulogu u metabolizmu tekućine, a njezine bolesti mogu dovesti do sličnih problema.

Osim fizioloških uzroka, određeni lijekovi mogu također izazvati zadržavanje tekućine. Lijekovi protiv visokog krvnog tlaka, nesteroidni protuupalni lijekovi i neki antidepresivi poznati su po tome da uzrokuju ovaj problem. Ako sumnjate da lijek koji uzimate uzrokuje zadržavanje tekućine, svakako se posavjetujte s liječnikom o mogućim alternativama.

Simptomi zadržavanja tekućine mogu varirati, ali najčešće uključuju otečene udove, osobito noge, gležnjeve i ruke, kao i osjećaj napetosti ili težine u tim dijelovima tijela. U nekim slučajevima, zadržavanje tekućine može uzrokovati i bol ili nelagodu, a može se primijetiti i povećanje tjelesne mase zbog viška tekućine. Ako primijetite da se simptomi pogoršavaju ili ako primijetite bilo kakve ozbiljnije promjene u tijelu, važno je potražiti liječničku pomoć.

Prevencija zadržavanja tekućine može uključivati nekoliko jednostavnih promjena u načinu života. Osobe koje su sklone ovom problemu trebaju se posvetiti uravnoteženoj prehrani bogatoj voćem, povrćem i cjelovitim žitaricama, a istovremeno smanjiti unos natrija. Također, redovita tjelovježba može pomoći u poboljšanju cirkulacije i smanjenju zadržavanja tekućine. Pijenje dovoljno vode je također ključno, jer dehidracija može potaknuti tijelo da zadrži više tekućine.

U slučaju da zadržavanje tekućine postane učestali problem, liječnik može preporučiti diuretike, koji pomažu tijelu da izluči višak tekućine. Međutim, važno je koristiti ove lijekove samo pod nadzorom stručnjaka, jer nepravilna upotreba može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.

Na kraju, zadržavanje tekućine u tijelu može biti simptom različitih zdravstvenih stanja, a razumijevanje uzroka i simptoma može pomoći u pravovremenom djelovanju. Ako primijetite bilo kakve znakove zadržavanja tekućine, obratite se svom liječniku koji će vam pomoći utvrditi uzrok i predložiti odgovarajući tretman.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment