Hanuka, poznata i kao Festival svjetlosti, je jedan od najvažnijih blagdana u židovskoj tradiciji. Ovaj blagdan slavi se tijekom osam dana i noći, obično u prosincu, a svaki dan se pali jedna svijeća na menorah, posebnom svijećnjaku s devet krakova. Hanuka obilježava pobjedu Židova nad sirijskim Grcima u Drugom stoljeću prije Krista i ponovno uspostavljanje njihove neovisnosti, kao i čudo koje se dogodilo u Hramu u Jeruzalemu kada je malo ulja, koje je trebalo trajati samo jedan dan, čudom gorjelo punih osam dana.
Ova tradicija seže unatrag do 165. godine prije Krista, kada su Makkabejci, pod vodstvom Juda Makkabejca, uspjeli poraziti vojsku Seleucida. Nakon pobjede, Makkabejci su očistili Hram i ponovno ga posvetili. Tijekom ovog procesa, pronašli su posudu s uljem koja je bila dovoljna samo za jedan dan, ali je, čudom, gorjela osam dana, što je omogućilo da se pripremi novo ulje za svjetiljke u Hramu. Ova priča o čudu je temelj Hanuke i razlog zašto se ovaj blagdan slavi s paljenjem svijeća.
Svake večeri, obitelj okuplja oko menoraha, gdje se pali nova svijeća. Na menorahu se nalazi osam svijeća, a dodatna deveta svijeća, zvana „šamaš“, koristi se za paljenje ostalih svijeća. Prva noć se pali jedna svijeća, druga noć dvije svijeće, i tako dalje, sve do osme noći kada se pale sve svijeće. Ovaj ritual nije samo simboličan, već predstavlja i prenos tradicije s generacije na generaciju. Osim paljenja svijeća, obitelj često pjeva tradicionalne pjesme, moli, te razmjenjuje poklone, posebno za djecu.
Hanuka je također poznata po nekim specifičnim kulinarskim običajima. Tijekom ovog blagdana, mnogi Židovi pripremaju i jedu pržene krumpiriće, poznate kao „latkes“, te slatke kolačiće od sira, poznate kao „sufganiyot“. Ovi specijaliteti se često pripremaju u ulju, simbolizirajući čudo ulja koje se dogodilo u Hramu. Priprema ovih jela postala je centralni dio proslave Hanuke, a obitelji često provode vrijeme zajedno u kuhinji, pripremajući ove ukusne delicije.
Tijekom Hanuke, obitelj i prijatelji se okupljaju kako bi provodili vrijeme zajedno, igrajući tradicionalne igre, poput drejdla, malog vrtnog igraćeg vrtića. Drejdle je mala drvena igračka koja se vrti i koristi se za igru u kojoj se igrači natječu u osvojenim čokoladnim novčićima, poznatim kao „gelt“. Ova igra ne samo da je zabavna, već također podučava djecu o povijesti Hanuke i važnosti zajedništva.
Osim domaćih proslava, Hanuka se također slavi u javnim prostorima, gdje se organiziraju različiti događaji i manifestacije. U mnogim gradovima, postavljaju se velike menorah u parkovima ili na trgovima, gdje se organizira javno paljenje svijeća. Ovi događaji često uključuju glazbu, ples, te besplatnu hranu i piće, stvarajući zajednički duh i osjećaj zajedništva među Židovima svih generacija.
Hanuka je više od samo vjerskog blagdana; ona predstavlja otpor, nadu i trajnu borbu za slobodu i identitet. U svijetu koji se često suočava s izazovima i nepravdom, Hanuka je podsjetnik na važnost borbe za ono što vjerujemo i na snagu zajednice. Ovaj blagdan nas uči o važnosti obitelji, tradicije i sjećanja, te nas potiče da cijenimo i dijelimo s drugima. U današnjem vremenu, Hanuka ostaje simbol vjere, nade i svjetlosti u tami, podsjećajući nas da i u najtežim vremenima, svjetlost može zasjati.