Riječ ‘islam’ dolazi iz arapskog jezika, a osnovno značenje ovog termina je ‘predaja’ ili ‘pokoravanje’. U kontekstu religije, islam se odnosi na predaju volji Allaha, što je centralni koncept ove monoteističke vjere. Islam je druga po veličini religija na svijetu, s više od 1,9 milijardi sljedbenika, poznatih kao muslimani. Ova vjera nastala je u 7. stoljeću u Arapskom poluotoku, a osnivač islama je prorok Muhammed, koji se smatra posljednjim prorokom u nizu koji su počeli s Abrahamom.
Islam kao religija temelji se na pet stubova, koji predstavljaju temeljne obaveze svakog muslimana. Ti stubovi su: šehadet (izjava vjere), namaz (molitva), zekat (milosrdna pomoć), post (sawm) tijekom mjeseca ramazana i hadž (hodočašće) u Meku. Svaki od ovih stubova igra ključnu ulogu u životu muslimana i pomaže im da se povežu s vjerom i zajednicom.
Riječ ‘islam’ također je povezana s drugim važnim pojmovima unutar vjerskog diskursa, kao što su ‘iman’ (vjera) i ‘ihsan’ (dobročinstvo ili dobra djela). Iman se odnosi na vjeru u Allaha, njegove anđele, njegove knjige, njegove proroke, Sudnji dan i predodžbu o sudbini. Na drugi način, ihsan se može shvatiti kao postizanje savršenstva u vjeri i djelima, gdje pojedinac teži prema najvišim moralnim standardima.
U islamu, riječ ‘muslim’ označava osobu koja se predaje Allahovoj volji. Ovaj pojam dolazi od istog korijena kao i riječ ‘islam’. Muslimani vjeruju da je svaki pojedinac odgovoran za vlastita djela i da će na Sudnjem danu biti suđeni za svoja djela. Ova uvjerenja čine osnovu islamskog etičkog sustava, koji naglašava važnost pravde, suosjećanja i zajedništva.
Jedan od ključnih dokumenata u islamu je Kur’an, koji se smatra svetom knjigom i riječju Božjom, otkrivenom Muhammedu tijekom 23 godine. Kur’an se sastoji od 114 sura (poglavlja) i obuhvaća različite aspekte života, uključujući moralna načela, zakonske smjernice, povijest i teologiju. Osim Kur’ana, muslimani također prate hadise, što su izreke i postupci proroka Muhammeda, koji služe kao dodatni izvor učenja i smjernica za svakodnevni život.
Islam je poznat po svojoj raznolikosti i bogatoj kulturnoj baštini. Muslimanske zajednice mogu se naći širom svijeta, od Bliskog Istoka do Azije, Afrike, Europe i Amerike. Svaka od ovih zajednica ima svoje specifične običaje i tradicije, ali sve dijele zajedničke vjerske principe i vjerovanja. Ova raznolikost također se odražava u različitim školama mišljenja unutar islama, uključujući sunitski i šiitski islam, koji se razlikuju u nekim teološkim pitanjima i povijesnim interpretacijama.
U suvremenom svijetu, islam često postaje predmet rasprava i debata, posebno u kontekstu globalizacije, multikulturalizma i međureligijskog dijaloga. Mnogi muslimani traže načine za usklađivanje svojih vjerskih uvjerenja s modernim društvenim i političkim izazovima, dok se istovremeno bore protiv stereotipa i predrasuda koje su često povezane s njihovom religijom. U tom smislu, obrazovanje i dijalog postaju ključni alati za izgradnju mostova između različitih kultura i religija.
Zaključno, riječ ‘islam’ ne označava samo religiju, već i put života koji se temelji na predaji, vjeri i moralnim načelima. Razumijevanje značenja islama i njegovih osnovnih koncepata može pomoći u izgradnji boljeg međusobnog razumijevanja i poštovanja među ljudima različitih vjera i uvjerenja.