1. Početna
  2. Obitelj & Roditeljstvo
  3. Što znači zeleno u bebinoj stolici?

Što znači zeleno u bebinoj stolici?

Svaki roditelj zna koliko je važno pratiti promjene u bebinom zdravlju, a jedna od najčešćih stvari na koje se obraća pažnja je stolica. Kada primijetite da je bebina stolica zelena, to može izazvati zabrinutost. U ovom članku istražit ćemo uzroke i značenje zelene stolice kod beba, kao i kada je potrebno konzultirati se s pedijatrom.

Zelena stolica kod beba može biti rezultat nekoliko faktora. Prvo, važno je napomenuti da je boja stolice često povezana s prehranom. Ako dojite, boja stolice može varirati ovisno o onome što jedete. Na primjer, ako unosite puno zelenog povrća, to se može odraziti na boju bebine stolice. S druge strane, ako beba konzumira formulu, određeni sastojci mogu također utjecati na boju stolice.

Jedan od najčešćih uzroka zelene stolice kod dojenčadi je prisutnost žuči. Žuč je tekućina koju proizvodi jetra i koja pomaže u probavi masnoća. Kada beba probavlja hranu, žuč može dati stolici zelenkastu nijansu. Ovo je posebno uočljivo kod beba koje su nedavno počele jesti čvrstu hranu. Ponekad, kada beba konzumira više voća ili povrća koje sadrži klorofil, to također može doprinijeti zelenoj boji stolice.

Osim prehrane, postoji nekoliko zdravstvenih stanja koja mogu uzrokovati zelenu stolicu. Na primjer, proljev može rezultirati bržim prolazom hrane kroz probavni sustav, što može dovesti do neobične boje stolice. U takvim slučajevima, zelena stolica može biti znak da beba ne apsorbira hranjive tvari kako bi trebala. Ako primijetite da beba ima zelenu stolicu uz proljev i druge simptome poput groznice ili povraćanja, važno je konzultirati se s pedijatrom.

Još jedan mogući uzrok zelene stolice je alergija na hranu. Neke bebe mogu biti alergične na određene proteine u mlijeku ili drugim namirnicama, što može utjecati na probavu i boju stolice. Ako sumnjate na alergiju, obavezno se posavjetujte s pedijatrom kako biste proveli potrebne testove.

U slučaju da beba počne imati zelenu stolicu nakon što ste uveli novu hranu, pratite reakciju djeteta. Ako se pojave drugi simptomi, kao što su osip ili nelagoda, to može biti znak da beba ne podnosi novu hranu dobro. U takvim situacijama, najbolje je privremeno isključiti tu hranu iz prehrane i obratiti se pedijatru.

Važno je napomenuti da zelena stolica sama po sebi nije uvijek znak problema. U mnogim slučajevima, zelena stolica može biti normalna i ne ukazuje na zdravstvene probleme. Međutim, uvijek je dobro pratiti ostale simptome i ponašanje djeteta. Ako beba ima normalne simptome, kao što su dobar apetit, uredno spavanje i aktivnost, vjerojatno nema razloga za brigu.

U zaključku, zelena stolica kod beba može biti rezultat različitih čimbenika, uključujući prehranu i probavne procese. Ako ste zabrinuti zbog boje stolice vašeg djeteta, posebno ako su prisutni drugi simptomi, obavezno se posavjetujte s pedijatrom. Oni će moći pružiti najbolji savjet i, ako je potrebno, provesti daljnje pretrage kako bi osigurali da je vaše dijete zdravo.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment