1. Početna
  2. Životinje & Biljke
  3. Susam en çok hangi ilde yaşir?

Susam en çok hangi ilde yaşir?

Susam, (Sesamum indicum) je biljka koja se uzgaja zbog svojih sjemenki koje su bogate uljem i hranjivim tvarima. Ova biljka potječe iz Afrike i Indije, ali se danas uzgaja u raznim dijelovima svijeta, uključujući i Tursku. U Turskoj, susam se uzgaja na nekoliko lokacija, a posebno se ističu određeni gradovi i regije.

Prema podacima Turskog statističkog instituta (TÜİK), Turska je jedan od vodećih proizvođača susama u svijetu. Godišnje proizvodnja susama varira, ali je općenito u porastu zbog sve veće potražnje za ovim zdravim sjemenkama. Tijekom posljednjih nekoliko godina, susam je postao popularan sastojak u raznim kulinarskim tradicijama, kao i u zdravoj prehrani zbog svojih nutritivnih svojstava.

Jedna od najvažnijih regija za uzgoj susama u Turskoj je regija Egej, posebno u provinciji Izmir. Izmir se smatra središtem proizvodnje susama, jer su klimatski uvjeti i tlo u ovoj regiji idealni za uzgoj ove biljke. Osim Izmira, druge važne provincije za uzgoj susama uključuju Aydın i Manisu. Ove regije imaju povoljne uvjete, kao što su topla ljetna razdoblja i umjerene zimske temperature, što omogućava uspješan rast susama.

Uz klimatske uvjete, važan faktor u uspješnom uzgoju susama je i način obrade tla. Poljoprivrednici u ovim regijama koriste moderne metode obrade i navodnjavanja kako bi povećali prinos. U posljednje vrijeme, ekološki pristupi uzgoju postaju sve popularniji, a mnogi poljoprivrednici se okreću održivim praksama kako bi očuvali tlo i okoliš.

Osim u Turskoj, susam se uzgaja i u drugim zemljama, kao što su Egipat, Sudan, i Indija. Svaka od ovih zemalja ima svoje specifične uvjete koji utječu na kvalitetu i prinos susama. Na primjer, egipatski susam poznat je po svojoj aromi i okusu, dok indijski susam često dolazi u različitim sortama, uključujući bijeli i crni susam.

Nutritivna vrijednost susama je još jedan razlog zašto je ova biljka toliko cijenjena. Susamove sjemenke su bogate zdravim mastima, proteinima, vitaminima i mineralima. Sadrže veliku količinu kalcija, magnezija, željeza i vitamina B. Također su poznate po svojim antioksidativnim svojstvima, koja pomažu u borbi protiv slobodnih radikala u tijelu.

Susam se koristi u raznim kulinarskim aplikacijama. U Turskoj, susam se često koristi za pripremu tahinija, paste od zdrobljenih sjemenki koja se koristi u raznim jelima. Također se koristi kao posip za kruh, peciva, i slastice. U Aziji, susam se koristi u salatama, marinadama i kao dodatak jelima od povrća i mesa. Njegov orašasti okus i hrskava tekstura čine ga popularnim sastojkom u mnogim kuhinjama.

U zaključku, susam se najviše uzgaja u Turskoj, posebice u provinciji Izmir, koja je poznata po svojim idealnim uvjetima za uzgoj ove biljke. S obzirom na sve veće zanimanje za zdravu prehranu, očekuje se da će proizvodnja susama nastaviti rasti. Također, s obzirom na nutritivne prednosti susama, njegova popularnost u kulinarstvu će vjerojatno rasti, što će dodatno potaknuti potražnju za ovim sjemenkama.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment