1. Početna
  2. Edukacija & Učenje
  3. Tko je Ivana Brlić-Mažuranić?

Tko je Ivana Brlić-Mažuranić?

Ivana Brlić-Mažuranić, jedan od najznačajnijih hrvatskih književnika, rođena je 18. travnja 1874. godine u Ogulinu, gradu poznatom po svojoj bogatoj povijesti i prirodnim ljepotama. Svojim radom ostavila je neizbrisiv trag u hrvatskoj književnosti, osobito u području dječje književnosti, gdje se često naziva i “hrvatskom Andersenom”. Njezina djela, koja su obogaćena folklornim motivima i dubokim psihološkim uvidima, i dalje fasciniraju čitatelje svih dobnih skupina.

Ivana je odrasla u obitelji s jakim književnim tradicijama. Njezin otac, Ivan Brlić, bio je istaknuti pravnik i političar, a majka, Ana, bila je domaćica s posebnim interesom za književnost. Od malih nogu, Ivana je pokazivala sklonost prema pisanju i čitanju, a njezina ljubav prema pričama i mitovima ubrzo se razvila u stvaranje vlastitih književnih djela. Njezino djetinjstvo u Ogulinu, okruženje bogato narodnim pričama i legendama, imalo je velik utjecaj na njezinu kasniju kreativnost.

Nakon završetka osnovne škole, Ivana se preselila u Zagreb, gdje je nastavila svoje obrazovanje. Tijekom studija, usavršila je svoje pisanje i upoznala se s radovima mnogih europskih književnika, što je dodatno obogatilo njezinu maštu. Godine 1899. udala se za inženjera i političara, Vladimira Mažuranića, s kojim je imala petoro djece. Unatoč obiteljskim obvezama, Ivana nikada nije prestala pisati. Njezina prva zbirka priča, “Pavle i njegovi prijatelji”, objavljena je 1916. godine, a ubrzo nakon toga uslijedili su i drugi značajni naslovi.

Jedno od najpoznatijih djela Ivane Brlić-Mažuranić je “Čudnovate zgode šegrta Hlapića”, objavljeno 1913. godine. Ova priča o malom šegrtu i njegovim avanturama postala je klasik hrvatske dječje književnosti i prevedena je na mnoge jezike. U ovoj priči, Ivana prikazuje ne samo svijet djece, već i njihove snove, strahove i želje, što ju čini iznimno relevantnom i danas. Osim “Hlapića”, njezina djela uključuju i “Sanjalicu”, “Naša mala škola” i mnoge druge, koje su obogaćene dubokim moralnim poukama i porukama.

Osim svoje književne karijere, Ivana Brlić-Mažuranić bila je aktivna i u društvenom životu. Sudjelovala je u brojnim kulturnim i društvenim organizacijama, a njezini su se radovi često bavili temama kao što su prava žena i obrazovanje. Ivana je bila strastvena pobornica ženskih prava i često je isticala važnost obrazovanja za djevojčice, što je u to vrijeme bilo revolucionarno. Njezina predanost tim pitanjima, uz njezinu književnu kreativnost, učinila je od nje uzor mnogim ženama u Hrvatskoj.

Nakon što je preminula 21. rujna 1938. godine, Ivana Brlić-Mažuranić ostavila je iza sebe bogato nasljeđe koje se i danas slavi. Njena djela i dalje se čitaju u školama i knjižnicama diljem Hrvatske, a ona sama postala je simbol hrvatske književnosti i kulturne baštine. U Ogulinu, njezin rodni grad, svake godine se održavaju manifestacije u čast njezinog rada, a mnogi umjetnici inspirirani su njezinim pričama. Ivana je postala ne samo književnica, već i simbol nade, snage i kreativnosti koja nadahnjuje nove generacije čitatelja i pisaca.

Ivana Brlić-Mažuranić je svojim radom pokazala da književnost može biti snažan alat za promjenu svijeta. Njezine priče ohrabruju djecu da sanjaju i istražuju, a istovremeno uče važne životne lekcije. Njezina sposobnost da spoji fantastiku s realnošću, kao i njezina duboka empatija prema ljudskim osjećajima, čini je jednom od najvažnijih figura hrvatske književnosti. Njezina ostavština živi, a njezine priče nastavit će inspirirati i buduće generacije.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment