Marcel Proust, francuski romanopisac, jedan je od najvažnijih pisaca 20. stoljeća. Rođen je 10. srpnja 1871. godine u Parizu, u uglednoj obitelji. Njegov otac, Adrien Proust, bio je liječnik, a majka, Jeanne Weil, potekla je iz židovske obitelji. Od malih nogu, Marcel je bio osjetljiv i introspektivan, sklon razmišljanju o vlastitom identitetu i svijetu oko sebe.
Proust je započeo svoje obrazovanje na elitnom Lycée Condorcet, a kasnije je studirao pravo i filozofiju na Sveučilištu u Parizu. Tijekom svojih studentskih dana, Proust je razvijao strast prema književnosti i umjetnosti, često se družeći s poznatim intelektualcima i umjetnicima tog vremena. Njegovo prvo djelo, Les Plaisirs et les Jours, objavljeno je 1896. godine, ali nije postiglo značajan uspjeh.
Međutim, Proust je ubrzo pronašao svoj književni glas. Njegovo najpoznatije djelo, À la recherche du temps perdu (U izgubljenom vremenu), napisano je između 1913. i 1927. godine. Ovaj monumentalni roman sastoji se od sedam dijelova i istražuje teme sjećanja, vremena, umjetnosti i ljudskih odnosa. Proust je koristio svoj vlastiti život i iskustva kao inspiraciju, stvarajući bogatu i kompleksnu naraciju koja kombinira autobiografske elemente s fikcijom.
Proustovo pisanje karakterizira duboka introspekcija i detaljno promišljanje o svakodnevnim životnim situacijama. Njegov stil je bogat, složen i često zahtijeva pažljivo čitanje, ali pruža izvanredno iskustvo. Kroz likove kao što su Charles Swann i Albertine Simonet, Proust istražuje složene emocije i međuljudske odnose, postavljajući pitanja o ljubavi, strasti i gubitku.
Jedna od najpoznatijih scena u romanu odnosi se na ukus madeleine, kolačića koji budi sjećanja na djetinjstvo. Ova scena postala je simbol Proustove filozofije o sjećanju i njegovoj sposobnosti da nas poveže s prošlošću. Proustovo istraživanje sjećanja i vremena utjecalo je na mnoge pisce i umjetnike, a njegovo djelo danas se smatra ključnim za razumijevanje modernističke književnosti.
Osim književnosti, Proust je bio i strastveni ljubitelj umjetnosti, posebno slikarstva. Imao je bliske odnose s mnogim umjetnicima i intelektualcima, uključujući Henri Matissea i Jamesa Joycea, koji su također istraživali slične teme u svojim djelima. Tijekom svog života, Proust se borio s različitim zdravstvenim problemima, uključujući astmu, što je utjecalo na njegovu sposobnost pisanja i društvenog angažmana.
Proust je umro 18. studenog 1922. godine, ostavivši za sobom neizbrisiv trag u književnosti. Njegovo djelo i dalje inspirira mnoge čitatelje i pisce, a Proustova filozofija o sjećanju, identitetu i ljudskim emocijama ostaje relevantna i danas. U 20. stoljeću, njegovo ime postalo je sinonim za duboko promišljanje o ljudskoj prirodi i vremenu, a njegovi romani su obavezna literatura za sve one koji žele razumjeti složenosti ljudskog iskustva.
Marcel Proust ostaje jedan od najutjecajnijih pisaca, a njegovo nasljeđe i dalje živi kroz njegova djela koja istražuju duboke aspekte ljudske psihe. Njegova sposobnost da kroz riječi prenese osjećaje i misli čitatelja čini ga ne samo velikim piscem, već i vječnim promišljateljem o ljudskom postojanju.