Mileva Marić Einstein, rođena 19. prosinca 1875. godine u Titelu, Srbija, bila je srpska matematičarka i fizičarka, koja je postala poznata kao supruga Albert Einsteina. Njezin život i doprinos znanosti često su bili zasjenjeni njegovim radom, ali moderni istraživači sve više prepoznaju njen utjecaj na njegovu karijeru.
Mileva je bila jedno od dvoje djece u obitelji. Njeni roditelji, Teodor i Marija Marić, bili su obrazovani i poticali su Milevu na školovanje. Njen interes za znanost i matematiku razvijao se od malih nogu. U to vrijeme, obrazovanje djevojaka u Europi nije bilo rašireno, ali Mileva je uspjela upisati Tehnički fakultet u Zurichu, gdje je bila jedna od prvih žena koje su to učinile. Na fakultetu je upoznala Alberta Einsteina, koji je postao njen blizak prijatelj, a kasnije i suprug.
Mileva i Albert počeli su se družiti 1896. godine, a njihova veza je bila intelektualno bogata. Zajedno su raspravljali o znanstvenim pitanjima, a Mileva je često bila Albertova prva kritičarka i savjetnica. Njihova zajednička strast prema znanosti bila je temelj njihove veze, iako su se suočavali s mnogim društvenim preprekama zbog toga što su oboje bili mladi i iz različitih kulturnih pozadina.
Godine 1903. su se vjenčali, a ubrzo nakon toga dobili su dvoje djece, kćer Lieserl i sinove Hans Alberta i Eduarda. Iako je Mileva bila iznimno talentirana i sposobna, njezina karijera je često bila stavljena u drugi plan zbog obiteljskih obaveza i Albertovog uzdizanja u znanstvenom svijetu. Mileva je radila na nekim od Albertovih radova, uključujući i njegovu teoriju relativnosti, no njezin konkretan doprinos ostao je nedovoljno priznat.
Unatoč svojim talentima, Mileva se suočavala s brojnim izazovima. Kako je Albert postajao sve uspješniji, njihova veza počela je trpjeti. Godine 1914. preselili su se u Berlin, gdje su se suočili s dodatnim stresom i napetostima. Albert je bio sve više zauzet svojim radom, a Mileva je osjećala da joj se ambicije i identitet gube. Njihov brak se počeo raspadati, a Mileva se suočila s osamljenosti i nezadovoljstvom.
Nakon Prvog svjetskog rata, Mileva i Albert su se razdvojili, a njihova se situacija pogoršala. Razvod je zaključen 1919. godine, a Mileva je dobila pravo na dio Albertovih budućih prihoda. Ovaj je dogovor bio važan korak prema priznavanju njezine uloge u njegovom životu i radu. Iako su se kasnije razdvojili, Mileva je ostala u kontaktu s Albertom i nastojala je pružiti djeci stabilan život.
U kasnijim godinama, Mileva je živjela u Zurichu, gdje je nastavila raditi na svojim projektima i istraživanjima. Njezina djeca, posebno Hans Albert, postali su uspješni u svojim karijerama. Mileva je umrla 4. kolovoza 1948. godine, ostavivši iza sebe nasljeđe koje se polako počelo prepoznavati. Danas se sve više istražuje njezin doprinos znanosti i njen utjecaj na Alberta. Njena priča je inspiracija za mnoge žene u znanosti i pokazuje važnost prepoznavanja i priznavanja doprinosa žena u povijesti.
U suvremenom kontekstu, Mileva Marić Einstein postaje simbol borbe za ravnopravnost spolova u znanosti. Njezina priča nas podsjeća na to koliko su žene često bile zanemarene u povijesti, i kako je važno prepoznati njihov doprinos. Iako je Albert Einstein ostao jedan od najpoznatijih znanstvenika u povijesti, Mileva Marić zaslužuje da se njezina priča ispriča i prizna, kako bi se osvijetlio put za buduće generacije žena u znanosti.