Ugovor o darovanju predstavlja pravni akt kojim darovatelj prenosi svoje vlasništvo na daroprimca bez naknade. Ovaj oblik ugovora može biti jednostavan, ali ponekad se u praksi javljaju situacije koje dovode u pitanje njegovu valjanost. Postavlja se pitanje tko su točno subjekti koji mogu pobijati takav ugovor i pod kojim uvjetima. U ovom članku ćemo istražiti različite aspekte ugovora o darovanju i mogućnost njegovog pobijanja.
Prvo, važno je naglasiti da je ugovor o darovanju reguliran Zakonom o obveznim odnosima. Prema ovom zakonu, darovanje može biti predmet pobijanja iz nekoliko razloga, a to su najčešće nedostatak sposobnosti darovatelja, nedostatak slobodne volje ili nezakonitost predmeta darovanja. Ukoliko se pojavi sumnja o valjanosti ugovora, određene osobe imaju pravo pokrenuti postupak pobijanja.
Osoba koja može pobijati ugovor o darovanju najčešće je sama strana koja je bila uključena u taj ugovor, odnosno darovatelj ili daroprimac. Ako darovatelj smatra da je bio prisiljen dati dar, da nije bio u potpunosti svjestan svojih postupaka ili da nije imao potrebnu pravnu sposobnost u trenutku sklapanja ugovora, može tražiti pobijanje ugovora. S druge strane, daroprimac također može pobijati ugovor ako smatra da su uvjeti darovanja bili nejasni ili da su prekršeni neki od dogovorenih uvjeta.
Osim strana ugovora, pravo na pobijanje može imati i treće osobe. Na primjer, ako je darovanje učinjeno na štetu vjerovnika darovatelja, vjerovnici mogu tražiti pobijanje ugovora kako bi zaštitili svoja potraživanja. U takvim slučajevima, njihovo pravo proizlazi iz činjenice da su im oduzeta sredstva koja bi inače mogla biti korištena za zadovoljavanje njihovih potraživanja.
Još jedan važan aspekt pobijanja ugovora o darovanju odnosi se na rokove. Prema Zakonu o obveznim odnosima, rok za podnošenje tužbe za pobijanje ugovora o darovanju je ograničen. To znači da osoba koja želi pobijati ugovor mora djelovati unutar određenog vremenskog razdoblja od trenutka kada je saznala za razloge pobijanja. Ovaj rok može varirati ovisno o specifičnim okolnostima, ali je ključno da se ne propusti, jer u suprotnom može doći do gubitka prava na pobijanje.
Osim pravnih osnova za pobijanje ugovora, također je važno razmotriti i praktične aspekte. U mnogim slučajevima, pobijanje ugovora može dovesti do dugotrajnih pravnih postupaka, koji mogu uključivati sudske postupke i dodatne troškove. Stoga je uvijek preporučljivo pokušati riješiti nesuglasice izvan suda, ako je to moguće. Medijacija ili druge alternativne metode rješavanja sporova mogu biti korisne u takvim situacijama, a mogu pomoći u postizanju sporazumnog rješenja koje će zadovoljiti sve strane.
U zaključku, pobijanje ugovora o darovanju može biti složen proces koji uključuje različite pravne aspekte i mogućnosti za različite subjekte. Osobe koje su uključene u ugovor, kao i treće strane, mogu imati pravo tražiti pobijanje pod određenim okolnostima. Važno je razumjeti sve pravne aspekte ovog postupka i pravovremeno djelovati kako bi se očuvala prava koja bi mogla biti ugrožena. Uvijek se preporučuje konzultacija s pravnikom koji se specijalizirao za obvezna prava kako bi se dobile točne informacije i pravni savjeti u vezi s pobijanjem ugovora o darovanju.