Hrvati Herceg-Bosne predstavljaju značajnu etničku skupinu unutar šireg konteksta hrvatskog naroda, a njihova povijest i identitet oblikovani su kroz brojne političke, kulturne i društvene procese. Geografski smješteni u regiji Hercegovine, koja čini dio Bosne i Hercegovine, Hrvati su kroz stoljeća prolazili različite povijesne izazove, sukobe i promjene vlasti, što je oblikovalo njihov identitet i kolektivnu svijest.
Herceg-Bosna kao pojam počinje se definirati u kontekstu srednjovjekovne povijesti, kada su se Hrvati u ovom području organizirali u samostalne kneževine. Tijekom osmanske vladavine, koja je trajala nekoliko stoljeća, Hrvati su se suočavali s izazovima očuvanja svoje kulture i identiteta. Unatoč pritiscima, uspjeli su zadržati svoj jezik, običaje i religiju, a katolicizam je postao središnji element njihovog identiteta.
Osnivanje Herceg-Bosne kao političkog entiteta dogodilo se tijekom rata u Bosni i Hercegovini devedesetih godina prošlog stoljeća. Naime, 1991. godine, s porastom nacionalizma i raspadom Jugoslavije, Hrvati su se organizirali u zajednicu koja je imala za cilj zaštitu svojih interesa i prava unutar novonastale države. U tom kontekstu, Hrvatska zajednica Herceg-Bosna proglašena je 1992. godine, a njezin cilj bio je osigurati autonomiju Hrvata u Bosni i Hercegovini.
Za vrijeme rata, Hrvati Herceg-Bosne sudjelovali su u sukobima protiv srpskih snaga, ali i unutar samog bosanskohercegovačkog društva, gdje su se sukobili s Bošnjacima. Ovi sukobi bili su kompleksni i često su bili obilježeni etničkim napetostima, što je dodatno otežalo situaciju u regiji. Nakon završetka rata, Hrvati Herceg-Bosne suočili su se s brojnim izazovima u pokušaju izgradnje mira i pomirenja u postratnom društvu.
Identitet Hrvata Herceg-Bosne oblikovan je i kroz kulturne aspekte. Folklor, glazba, tradicionalni običaji i gastronomija igraju ključnu ulogu u očuvanju hrvatske baštine u ovom području. Mnogi Hrvati iz Hercegovine ponosni su na svoje korijene i nastoje očuvati svoje tradicije kroz razne manifestacije i kulturne događaje. Također, katolička crkva ima značajnu ulogu u životu Hrvata Herceg-Bosne, služeći kao mjesto okupljanja i očuvanja identiteta.
U suvremenom kontekstu, Hrvati Herceg-Bosne suočavaju se s izazovima poput iseljavanja, ekonomske krize i političke nestabilnosti. Mnogi mladi ljudi odlučuju se za iseljavanje u potrazi za boljim životnim uvjetima, što predstavlja značajan gubitak za zajednicu. S druge strane, postoje i inicijative koje nastoje poboljšati uvjete života i raditi na razvoju gospodarstva u ovom dijelu Bosne i Hercegovine.
Hrvati Herceg-Bosne također se suočavaju s pitanjem političkog predstavljanja. Unutar Bosanskohercegovačkog političkog sustava, Hrvati su često marginalizirani, a njihova prava i interesi nisu uvijek adekvatno zastupljeni. U tom smislu, političke stranke i organizacije koje predstavljaju Hrvate u Bosni i Hercegovini igraju ključnu ulogu u borbi za prava hrvatskog naroda i očuvanje njihove kulture i identiteta.
Unatoč svim izazovima, Hrvati Herceg-Bosne ostaju odlučni u očuvanju svoje baštine i identiteta. Kroz razne kulturne, obrazovne i društvene inicijative, nastoje izgraditi zajednicu koja će biti sposobna suočiti se sa suvremenim izazovima, a istovremeno zadržati svoju jedinstvenost i povijesni kontekst.