1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Uganuće gležnja: Kako liječiti?

Uganuće gležnja: Kako liječiti?

Uganuće gležnja je jedna od najčešćih ozljeda koja se javlja tijekom sportskih aktivnosti, ali i svakodnevnog života. Ova ozljeda nastaje kada se ligamenti oko gležnja istegnu ili potpuno puknu, obično uslijed naglih pokreta ili pada. Kako bi se učinkovito liječilo uganuće gležnja, važno je razumjeti simptome, uzroke i metode liječenja.

Simptomi uganuća gležnja uključuju bol, oticanje, modrice i ograničenu pokretljivost. Osobe koje su pretrpjele ovu ozljedu često osjećaju bol prilikom hodanja ili stajanja na ozlijeđenoj nozi. U težim slučajevima, može doći do osjećaja nestabilnosti u gležnju, što može otežati normalne aktivnosti.

Kada se uganuće gležnja dogodi, prvi korak je primjena RICE metode, koja uključuje odmaranje (Rest), hladne obloge (Ice), kompresiju (Compression) i elevaciju (Elevation). Odmaranje ozlijeđene noge ključno je za smanjenje dodatnog stresa na gležnju. Hladne obloge pomažu u smanjenju oticanja i boli, dok kompresivne zavoje možete koristiti za dodatnu podršku. Elevacija noge iznad razine srca također pomaže smanjiti oticanje.

Nakon prvih nekoliko dana, kada se bol i oticanje smanje, možete započeti s laganim vježbama istezanja i jačanja. Ove vježbe pomažu u ponovnom uspostavljanju pokretljivosti i jačanju mišića oko gležnja. Osnovne vježbe uključuju kružne pokrete gležnjem, istezanje tetiva i jednostavne vježbe otpora. Uvijek je važno konzultirati se s fizioterapeutom kako biste osigurali da vježbe odgovaraju vašem stanju i razini ozljede.

U nekim slučajevima, liječnik može preporučiti dodatne tretmane, kao što su fizikalna terapija, ortopedski dodaci ili čak kirurške intervencije, ovisno o težini ozljede. Fizikalna terapija može uključivati različite tehnike, poput ultrazvuka, elektroterapije ili manualne terapije, kako bi se ubrzao proces ozdravljenja i poboljšala funkcionalnost gležnja.

Važno je napomenuti da se vrijeme oporavka od uganuća gležnja može značajno razlikovati ovisno o težini ozljede. Blaga uganuća obično se liječe unutar nekoliko dana do tjedan dana, dok teža uganuća mogu zahtijevati mjesec dana ili više. Ako bol i oteklina ne prolaze ili se stanje pogorša, preporučuje se hitna medicinska pomoć.

Osim fizičkih tretmana, postoje i kućni lijekovi koje možete koristiti za ublažavanje simptoma. Primjena arnike ili gelova s mentolom može pomoći u smanjenju boli i oticanja. Također, redovito uzimanje protuupalnih lijekova kao što su ibuprofen može pomoći u smanjenju nelagode. Međutim, uvijek se posavjetujte s liječnikom prije nego što započnete bilo kakvu terapiju ili uzimate lijekove.

Prevencija uganuća gležnja također je ključna. Preporučuje se nošenje odgovarajuće obuće koja pruža dobru potporu, izbjegavanje nerazmjernih ili nesigurnih površina, te jačanje mišića oko gležnja kroz redovite vježbe. Osobe koje se bave sportom trebaju posebno obratiti pažnju na istezanje i jačanje nogu kako bi smanjili rizik od ozljeda.

U zaključku, uganuće gležnja može biti bolno i frustrirajuće, ali uz pravilno liječenje i prevenciju, većina ljudi se uspješno oporavi i vraća normalnim aktivnostima. Ako sumnjate u ozbiljnost svoje ozljede, ne oklijevajte potražiti stručnu pomoć i savjet. Rano prepoznavanje i liječenje mogu značajno ubrzati proces oporavka.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment